Slovenskí historici musia pre informácie o ŠtB cestovať do Česka

Prácu Ústavu pamäti národa (ÚPN) pri rekonštrukcii útvarov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) dlhodobo komplikuje sťažený prístup k informáciám. Po rozpade federácie zostala v Českej republike veľká časť dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska, pretože archív sa nedelil. “V súčasnosti je už proces delenia federálneho majetku ukončený, takže tieto materiály pravdepodobne natrvalo zostanú v českých archívoch,” povedal agentúre SITA predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. Pracovníci ÚPN sú momentálne odkázaní na výskum dokumentov len v priestoroch českých archívoch. Ak chcú s nimi pracovať ďalej, musia si robiť kópie.

Petranský hovorí o týchto dokumentoch ako súčasti nášho kultúrneho dedičstva. ÚPN hľadá spôsoby, ako tieto materiály dostať na Slovensko aj v origináloch. Český archív síce vychádza slovenskej strane v ústrety a kópie dokumentov poskytuje promptne, o prepustení listín Slovensku však neuvažuje. “Signály sú také, momentálne, že nie,” skonštatoval Petranský.


Predseda Správnej rady ÚPN sa nevzdáva nádeje na získanie dokumentov do archívu Ústavu. “Môže prísť k otvoreniu medzištátnych zmlúv, môžu tiež nastať kroky, ktoré budú nad rámec slovensko-českých vzťahov a môžu mať širší európsky rozmer,” reagoval Petranský. ÚPN aktuálne analyzuje, ako problém vyriešiť.


ÚPN dnes na svojej internetovej stránke zverejnil zoznam 196 kmeňových zamestnancov zahraničnopolitickej rozviedky ŠtB zo Slovenska z rokov 1969 – 1989 ako aj prehľad ich kariéry. Bez dokumentov z českých archívov by ho skompletizovať nemohol. U našich západných susedov sú napríklad i kádrové rozkazy náčelníkov slovenských krajských správ Zboru národnej bezpečnosti a krajských správ Štátnej bezpečnosti. ÚPN bude v rekonštrukciách útvarov ŠtB na Slovensku pokračovať aj v najbližších rokoch, je to jeho priorita. V súčasnosti pracuje na rekonštrukciách správ ŠtB v Banskej Bystrici a Košiciach.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ústav pamäti národa nemá ani po ôsmych rokoch vlastnú budovu

Štát za osem rokov nezabezpečil pre Ústav pamäti národa (ÚPN) priestory, kde by mohol bez problémov vykonávať svoju činnosť. “Hlavným problémom je pretrvávajúce priestorové provizórium, v ktorom ÚPN naďalej pôsobí,” povedal na tlačovej besede 20. decembra 2010 predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský. Verí, že na budúci rok bude na ÚPN prevedená budova, ktorá umožní zlúčiť všetky zložky ústavu pod jednu strechu. Uľahčí to podľa neho nielen prácu zamestnancov ústavu, ale i komunikáciu a vybavovanie žiadostí podaných verejnosťou.

Starý režim odišiel do dejín, skúmajú ho historici

Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan A. Petranský verí, že režim, ktorý pred dvadsiatimi rokmi odišiel do dejín, zostane navždy už iba predmetom výskumu historikov. Šéf ÚPN to povedal v úvode dvojdňovej vedeckej konferencie, venovanej 20. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v stredu 11. novembra 2009 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí 12 v Bratislave.

Štátne archívy sú v zlom stave, chýbajú odborníci aj priestory

Najstaršie dokumenty v archívoch, tzv. zoborské listiny, pochádzajú zo začiatku 12. storočia. BRATISLAVA 22. januára 2004 (SITA) – Štátne archívy na Slovensku sú v zlej situácii a pri súčasnom personálnom obsadení a technickom vybavení nemožno rátať s ich rozvojom. “Pri pretrvávaní tohto stavu sa nedá vylúčiť ani úplné zničenie archívneho dedičstva SR,” skonštatoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave riaditeľ odboru archívov a registratúr Ministerstva vnútra (MV) SR Peter Kartous.