Slovenskí archeológovia našli v Kuvajte stredovekú klimatizáciu

Obrázok k článku

Palác zo 7. storočia po Kristovi odkryli slovenskí archeológovia počas svojej šiestej výskumnej misie v Kuvajte na ostrove Failaka.

 

Zaujímavé objavy prinieslo odkrytie spodnej časti kamennej veže paláca so systémom kanálov. Podľa prvých analýz ide o tzv. windcatcher – dômyselný spôsob ochladzovania interiérov pomocou prúdenia vzduchu, ktorý sa zachytáva otvormi vo vežovej nadstavbe. Svedčí to o mimoriadnej technickej vyspelosti tamojšej komunity. „Tento systém ventilácie bez energetickej náročnosti bol v minulosti rozšírený najmä v oblasti Iránu a stredného Východu, neskôr aj v severnej Afrike. Súčasná architektúra sa k tomuto princípu opätovne experimentálne vracia. Zdá sa, že náš nález patrí k najstarším dokladom tejto dávnovekej klimatizácie vôbec,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

 

Archeológom sa podarilo nájsť aj súbor keramických a sklených nádob, štukové kachličky či kolky zdobené zvieracími motívmi a kresťanskými symbolmi. K spresneniu datovania náleziska prispela i vzácna byzantská minca. „O pozoruhodných tohoročných výsledkoch slovenskej misie informovala aj kuvajtská tlač a na základe pozvania mali vedúci výskumného tímu prednášku na prestížnej Kuvajtskej univerzite,“ doplnil Ruttkay.

 

Na výskume sa okrem kuvajtských partnerov podieľalo 11 slovenských odborníkov – archeológov, technikov a reštaurátorov. Ich cieľom bolo odkryť a novými trojrozmernými metódami zdokumentovať najväčšiu obytnú stavbu osady, ktorá patrila kresťanskej komunite nestoriánov vo včasnoislamskom období. Archeológovia tu v uplynulých sezónach objavili niekoľko desiatok obytných dvorcov, ohraničených kamennými ohradami a viaceré cenné nálezy včítane sklených nádob a pokladu ametystov. „Tento výskum je veľmi zaujímavý nielen nálezmi, ale aj tým, že tu ide o dlhodobé prežívanie kresťanstva v podmienkach Perzského zálivu, čo sa dovtedy veľmi nevedelo,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta. Slovenskí archeológovia pôsobia v Kuvajte s prestávkami od roku 2004. Teraz sa pripravuje zmluva na ďalšie päťročné obdobie.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.