Slovenskí archeológovia budú kopať v Sudáne aj v Číne

Obrázok k článku

Slovenských archeológov čakajú ďalšie zahraničné výskumné misie. Po niekoľkoročnom úspešnom bádaní v Kuvajte rozbehnú výskum aj v Sudáne, Číne a Kazachstane. Zahraniční partneri ich oslovujú vďaka výbornému menu slovenskej archeológie v zahraničí. Ako povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, zaujímavé výsledky si sľubujú od výskumu v severnej časti Sudánu. Skúmať tu budú lokalitu pri hraniciach s Egyptom na východ od Nílu, kde na nachádza zaniknuté mesto, z ktorého veľká časť je pod zemou. „Ide o široké obdobie od tretieho tisícročia pred naším letopočtom, až po prvé tisícročie nášho letopočtu. Je to takmer panenské územie, čo vždy dáva možnosti väčšieho rozletu, lebo všetko, čo sa tam môže nájsť, je nové,“ povedal Ruttkay. Okrem mesta, ktoré sa vyvíjalo tisícročia, archeológovia očakávajú, že nájdu aj hrobky a svätyne. „Je to pre nás výzva, pretože začínať na niečom novom je niečo iné, ako ísť niekam, kde sa už vymenilo niekoľko expedícií,“ zhodnotil Ruttkay.

 

Ako ďalej doplnil zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV Ivan Cheben, Sudán je z archeologického hľadiska mimoriadne zaujímavá a málo preskúmaná krajina. Slovenskí archeológovia začali v Sudáne bádať už pred pár rokmi, vtedy išlo o lokalitu Wad Ben Naga ležiacu 127 kilometrov severne od hlavného mesta Chartúm a spoluprácu s Národným múzeom v Prahe. Pre nedostatok financií však v projekte nemohli pokračovať. Ďalším dôvodom boli nepokoje v krajine, pretože Sudán sa vtedy delil na severnú časť a Južný Sudán. V Sudáne existovala v minulosti staroveká Núbijská ríša, po ktorej tam zostalo vyše sto pyramíd čiernych faraónov, čo je oveľa viac ako v známejšom Egypte.

 

Na budúci rok by slovenskí archeológovia mali ísť do Číny. S návrhom na spoluprácu ich v Nitre navštívili zástupcovia Historického ústavu Čínskej akadémie vied v Pekingu. „Spolupráca bude mať nielen archeologický, ale aj historický rozmer,“ spresnil zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV Karol Pieta. Slovenskí vedci sa majú zamerať na obdobie od sťahovania národov po 17. storočie. „Číňania sa doteraz vo výskume venovali najmä expanzii na juhozápad Ázie, no v posledných rokoch sa zamerali na tému západného prúdu sťahovania národov. Spolupráca môže byť užitočná aj pre nás, lebo mnohé veci sú síce u nás známe, ale nepoznáme hlbšie príčiny a ako to prebiehalo v praxi,“ povedal Ruttkay.

 

S Kazachstanom bude Archeologický ústav SAV spolupracovať v oblasti výmeny vedeckých pracovníkov, ktorí budú pracovať na spoločných projektoch. Spolupráca sa má týkať aj výmeny študentov, predovšetkým doktorandov. Pokračovať bude aj výskum v Kuvajte na ostrove Failaka, kde kopú archeológovia už šesť rokov. V tomto mesiaci by mali podpísať zmluvu na ďalšie päťročné obdobie.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články