Skanzen predstaví pamiatky Slovenska v miniatúrach

Obrázok k článku

Pamiatky Slovenska v miniatúrach predstaví skanzen, ktorý vzniká v Zlatých Moravciach. Návštevníci sa tu budú môcť pod holým nebol prechádzať pomedzi slovenské hrady, zámky, kostoly či objekty ľudovej architektúry. Takéto skanzeny sú vyhľadávanou turistickou atrakciou napríklad v Holandsku, Nemecku, Taliansku, Rakúsku a Poľsku. Verné, no zmenšené kópie známych i menej známych objektov zhotovujú už roky modelári zo Zlatých Moraviec. Ich tvorbu môže verejnosť vidieť do 4. marca v nákupnom centre Galéria Mlyny v Nitre v rámci výstavy Miniatúry Slovenska. Vystavujú tu napríklad Nitriansky hrad s rozmermi sú 4,5 krát 2,5 metra a výškou 2,80 metra. Výroba tejto miniatúry trvala takmer rok a pracovali na nej piati ľudia – Miloš Lukáč, Miroslav Šabo, Ivan Šabík a Laco Rezák a Šimon Majlát. Tento tím modelárov pracuje aj na vzniku Múzea historických budov v Zlatých Moravciach.
Súčasťou skanzenu bude napríklad Dóm svätej Alžbety, hrad Devín, Nitriansky hrad, Kostol svätého Juraja z Kostolian pod Tribečom, Dražovský kostolík a mnohé iné modely. „Sme dohodnutí s pamiatkovým úradom, že nám pomôžu vytypovať vhodné objekty,“ povedal pre agentúru SITA modelár Miloš Lukáč. Múzeum by chceli otvoriť v júni 2013 pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na naše územie. Na začiatok by chceli vystaviť aspoň 20 modelov a postupne do múzea dopĺňať ďalšie. Celkovo by v skanzene malo byť 250 až 300 miniatúr. „Chceme to urobiť ako takú mapu Slovenska. Každý región bude niečím zastúpený,“ povedal Lukáč. Modelári pracujú podľa mierky 1:25. Na objekty, ktoré dnes už neexistujú, používajú menšiu mierku 1:50, pretože tam detaily nie sú známe.
Presné miesto budúceho skanzenu zatiaľ Lukáč prezradiť nechce, pretože ešte majetkovo-právne riešia pozemky. Hovorí, že zatiaľ majú isté dva hektáre, ďalších desať hektárov sa ešte usilujú získať. Finančné prostriedky na vznik múzea chcú modelári, ktorí si na tento účel založili neziskovú organizáciu Múzeum historických budov, získať od mesta Zlaté Moravce, Nitrianskeho samosprávneho kraja a tiež z ministerstva kultúry a nórskych fondov. „Vstupné plánujeme na takej úrovni, aby bolo prijateľné pre rodiny a aby sa vrátili aj o rok,“ povedal Lukáč.

Foto: Užívateľ Obnova.sk: Omnix

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nábytkárske firmy

Internetové odkazy na firmy zaoberajúce sa Nábytkom a Interierovým Designom.
V pripade zaujmu prenajat si lukrativny priestor na reklamu na Obnova.sk nas prosim kontaktujte na reklama@obnova.sk, alebo na 0907-344-743 Michal Hrčka (autor Obnova.sk).

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Kostol ako urbanistický fenomén slovenského vidieka

Ivan Gojdič “… nežne krášli každý rozjasaný štít do výšok volajúcich chmúrnych turní, čo ticho strážia naše rodné valaly, umlčia všetok ľudský nárek vzpurný, i dávne hriechy, ktoré k nebu volali.”
Michal Chuda
Šťastím môžeme nazvať skutočnosť, že na Slovensku ešte máme toľko sídiel – dedín či osád s historickými, novšími alebo úplne novými kostolmi vsadenými do zástavby, ktorá ešte stále nesie nemalé urbanistické kvalitatívne znaky (napriek ich rýchlemu úbytku), a že na rozhraní tisícročí – v roku Veľkého jubilea môžeme konštatovať: je tu čo poznávať, je tu čo chrániť pre ďalšie storočia, ktoré budú tejto krajine dopriate.