Schindlerov zoznam je na predaj

Jeden z piatich zachovaných známych rukopisov s menami židov z obdobia II. svetovej vojny, známy ako Schindlerov zoznam, je na predaj. Zoznam, ktorý sa stal predlohou pre nakrútenie rovnomenného oscarového filmu z roku 1993, plánuje newyorský obchodník s pamätihodnosťami Gary Zimet predať za 2,2 milióna amerických dolárov (asi 1,65 milióna eur). Dokument nebudú môcť záujemcovia dražiť, získa ho prvý platca požadovanej sumy. Podľa obchodníka ide o jedinú súkromne vlastnenú kópiu. “Možno ide o najdôležitejší dokument vzťahujúci sa k druhej svetovej vojne,” povedal Zimet.

Dobová kópia z 18. apríla 1945 má 14 strán a obsahuje 801 mien židovských mužov, žien a detí s dátumami ich narodenia aj zamestnaním. Pravosť dokumentu overoval okrem iných aj univerzitný profesor zo Severnej Karolíny a odborník na Schindlera David Crowe. Podľa fotografií zoznamu a jeho výpočtov by mohlo ísť o jeden z mnohých zoznamov vytvorených počas 2. svetovej vojny. “Nacisti boli fanatici do robenia záznamov, nové zoznamy sa robili neustále,” povedal Crowe.


Zimet, ktorý zastupuje neznámeho predajcu, tvrdí, že ďalšie rukopisy sú už len vo vlastníctve múzeí, a to v múzeu holokaustu vo Washingtone, v múzeu holokaustu v Izraeli a jeden v archíve v nemeckom meste Koblenz. Schindler a jeho účtovník Itzhak Stern spísali údajne sedem zoznamov, dva z týchto dokumentov už pravdepodobne neexistujú.


Oskar Schindler sa narodil 24. apríla 1908 v českom meste Svitavy v nemeckej rodine. Po začiatku II. svetovej vojny získal smaltovú továreň v poľskom Krakove. Od nacistov začal postupne kupovať židov, ktorí mali pôvodne skončiť v koncentračnom tábore. Vďaka jeho pomoci sa smrti vyhlo približne 1200 židovských mužov, žien a detí. Po skončení vojny získal viacero mierových ocenení, Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých mu udelila titul Spravodlivý medzi národmi. Po vojne žil Schindler v Argentíne a v Izraeli. V roku 1958 sa usadil v Nemecku. Zomrel 9. októbra 1974 vo veku 66 rokov v Hildesheime.


 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukčné práce na Queen Mary budú hotové do konca roka

Rekonštrukčné práce na legendárnej lodi Queen Mary, ktorá prechádza od roku 2008 kompletnou renováciou za päť miliónov amerických dolárov (približne 3,66 milióna eur), by mali byť hotové do konca roka 2010. Historické plavidlo kotví od roku 1967 v kalifornskom Long Beach, kde je obľúbenou turistickou atrakciou. V rámci nových investícií na nej renovujú salóny a banketové miestnosti. Celkovo 75 luxusných kajút upravujú do štýlu Art Deco, pričom do nich inštalujú moderné zariadenie ako napríklad televízory s plochými obrazovkami. Úpravy sa podľa spoločnosti Delaware North Cos. dočkajú aj zvyšné kajuty.

Dokument Ako sa varia dejiny získal prestížnu cenu

Dokument Ako sa varia dejiny slovenského režiséra Petra Kerekesa získal na Medzinárodnom festivale dokumentárneho a animovaného filmu v Lipsku prestížnu cenu FIPRESCI, ktorú udeľuje Medzinárodná federácia filmových kritikov. Spolu s ním sa o ceny uchádzalo 15 dokumentárnych filmov z celého sveta. Film Ako sa varia dejiny vznikol tento rok v rakúsko – slovensko – českej koprodukcii a približuje dramatické príbehy vojenských kuchárov. Vypovedá o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. Rozpráva o poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Dokument je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko.