Schindlerov zoznam je na predaj

Jeden z piatich zachovaných známych rukopisov s menami židov z obdobia II. svetovej vojny, známy ako Schindlerov zoznam, je na predaj. Zoznam, ktorý sa stal predlohou pre nakrútenie rovnomenného oscarového filmu z roku 1993, plánuje newyorský obchodník s pamätihodnosťami Gary Zimet predať za 2,2 milióna amerických dolárov (asi 1,65 milióna eur). Dokument nebudú môcť záujemcovia dražiť, získa ho prvý platca požadovanej sumy. Podľa obchodníka ide o jedinú súkromne vlastnenú kópiu. “Možno ide o najdôležitejší dokument vzťahujúci sa k druhej svetovej vojne,” povedal Zimet.

Dobová kópia z 18. apríla 1945 má 14 strán a obsahuje 801 mien židovských mužov, žien a detí s dátumami ich narodenia aj zamestnaním. Pravosť dokumentu overoval okrem iných aj univerzitný profesor zo Severnej Karolíny a odborník na Schindlera David Crowe. Podľa fotografií zoznamu a jeho výpočtov by mohlo ísť o jeden z mnohých zoznamov vytvorených počas 2. svetovej vojny. “Nacisti boli fanatici do robenia záznamov, nové zoznamy sa robili neustále,” povedal Crowe.


Zimet, ktorý zastupuje neznámeho predajcu, tvrdí, že ďalšie rukopisy sú už len vo vlastníctve múzeí, a to v múzeu holokaustu vo Washingtone, v múzeu holokaustu v Izraeli a jeden v archíve v nemeckom meste Koblenz. Schindler a jeho účtovník Itzhak Stern spísali údajne sedem zoznamov, dva z týchto dokumentov už pravdepodobne neexistujú.


Oskar Schindler sa narodil 24. apríla 1908 v českom meste Svitavy v nemeckej rodine. Po začiatku II. svetovej vojny získal smaltovú továreň v poľskom Krakove. Od nacistov začal postupne kupovať židov, ktorí mali pôvodne skončiť v koncentračnom tábore. Vďaka jeho pomoci sa smrti vyhlo približne 1200 židovských mužov, žien a detí. Po skončení vojny získal viacero mierových ocenení, Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých mu udelila titul Spravodlivý medzi národmi. Po vojne žil Schindler v Argentíne a v Izraeli. V roku 1958 sa usadil v Nemecku. Zomrel 9. októbra 1974 vo veku 66 rokov v Hildesheime.


 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zomrela Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej

Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej pred nacistami, zomrela v pondelok 11. januára 2010 vo veku 100 rokov po krátkej chorobe. Informovala o tom jej oficiálna internetová stránka Bola poslednou žijúcou zo skupiny ľudí pomáhajúcich židovskej rodine Frankovcov ukrývať sa v Amsterdame počas druhej svetovej vojny. Gies sa narodila v roku 1909 vo Viedni, ako jedenásťročná sa presťahovala do Holandska. V roku 1933 začala pracovať pre spoločnosť Opekta Otta Franka. Riskovala vlastnú bezpečnosť a život, keď nosila ukrývajúcej sa rodine jedlo. “Nie som hrdinka,” povedala pri príležitosti oslavy jej 100. narodenín. “Nebolo to niečo, čo by som dopredu plánovala. Jednoducho som chcela urobiť niečo, čo by im pomohlo,” dodala.

Štrnásť Slovákov získa titul Spravodliví medzi národmi

Štrnásť Slovákov získa tento rok in memoriam titul “Spravodliví medzi národmi”. V stredu 27. januára 2010 sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uskutoční slávnostné odovzdávanie ocenenia “Spravodliví medzi národmi”, ktoré každoročne udeľuje Štát Izrael a Múzeum Jad Vašem v Jeruzaleme. Tento rok si práve v tento deň pripomenieme aj 65. výročie oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime.