Dokumenty pomáhajú židovským rodinám hľadať históriu

Nová on-line zbierka miliónov historických dokumentov pomáha židovským rodinám pátrať po vlastnej histórii. Materiály na webovej stránke Ancestry.com obsahujú aj Schindlerov zoznam s menami takmer dvoch tisícok židov a židoviek pracujúcich pre muža, ktorý im tak zachránil život. Mnohé z 26 miliónov dokumentov sú sprístupnené na internete po prvý raz – od fotografií a migračných údajov až po pamätníky ponúkajúce zoznamy obetí holokaustu a jeho následkov. Portál obsahuje aj záznamy presťahovaných ľudí, ktorým bola poskytnutá zdravotná starostlivosť, jedlo, oblečenie a pomoc pri emigrácii. Jeden z materiálov je napríklad zoznamom viac ako milióna židov a židoviek pochovaných v tisíckach cintorínov na celom svete.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Schindlerov zoznam je na predaj

Jeden z piatich zachovaných známych rukopisov s menami židov z obdobia II. svetovej vojny, známy ako Schindlerov zoznam, je na predaj. Zoznam, ktorý sa stal predlohou pre nakrútenie rovnomenného oscarového filmu z roku 1993, plánuje newyorský obchodník s pamätihodnosťami Gary Zimet predať za 2,2 milióna amerických dolárov (asi 1,65 milióna eur). Dokument nebudú môcť záujemcovia dražiť, získa ho prvý platca požadovanej sumy. Podľa obchodníka ide o jedinú súkromne vlastnenú kópiu. “Možno ide o najdôležitejší dokument vzťahujúci sa k druhej svetovej vojne,” povedal Zimet.

Osud známeho nápisu z osvienčimského tábora

Smutne známy nápis nad vstupom do bývalého nacistického koncentračného tábora v Osvienčime “Arbeit macht frei” (Práca oslobodzuje) ukradli v piatok 18. decembra 2009 neznámi páchatelia, informovala miestna polícia. “Tabuľu vzali asi o 6:00. Na pátranie po zlodejoch boli nasadené policajné psy,” uviedla hovorkyňa polície Malgorzata Jurecková pre rozhlasovú stanicu Trojka.