Satelitné snímky odhalili 17 doteraz nepoznaných pyramíd

Ilustračné foto, zdroj: egyptologie.ff.cuni.cz

Americkým vedcom z University of Alabama sa podarilo prostredníctvom nového satelitného prieskumu Egypta identifikovať 17 doteraz neznámych pyramíd. Tie spolu s viac než tisíc hrobkami a 3000 starovekých usadlostí objavili na infračervených snímkach, ktoré zobrazujú budovy nachádzajúce sa pod zemou. Počiatočné vykopávky potvrdili prítomnosť niektorých z týchto budov vrátane dvoch pravdepodobných pyramíd.

“Odhaliť pyramídu je snom každého archeológa”, uviedla egyptologička Sarah Parcak, ktorá je priekopníčkou vesmírnej archeológie v laboratóriu na z University of Alabama. “Tento výskum sme robili veľmi intenzívne viac ako rok. Mohla som vidieť, ako sa postupne objavujú stále nové údaje, ale ten prekvapujúci moment nastal, keď som ustúpila a pozrela sa na všetko, čo sme našli, a nemohla som uveriť tomu, že sme dokázali lokalizovať tak veľa nálezísk po celom Egypte,” povedala Parcak. Jej tím analyzoval snímky zo satelitov obiehajúcich okolo Zeme vo výške 700 kilometrov, ktoré sú vybavené výkonnými kamerami schopnými presne určiť objekty menšie ako jeden meter v rozsahu celého povrchu planéty. Infračervené zobrazovanie vedci využili na zvýraznenie rozdielnych materiálov pod povrchom. Starovekí Egypťania stavali svoje domy a iné stavby z nepálených tehál, ktoré sú omnoho hutnejšie ako pôda, ktorá ich obklopuje, preto je na snímkach vidieť tvar domov, chrámov a hrobiek.

“Jednoducho nám to ukazuje, aké ľahké je podceniť veľkosť a rozsah ľudských sídiel z minulých dôb,” povedala vedkyňa. Parcak verí, že objavia ešte ďalšie staroveké objekty. “Toto sú iba náleziská blízko pod povrchom. Existujú tisíce ďalších nálezísk, ktoré Níl prikryl nánosmi bahna. Toto je iba začiatok tohto typu práce,” povedala.

Vedecký tím navštívil egyptskú oblasť Sakkara, ale tamojšie úrady sa o zistenia vedkyne nezaujímali. Po tom, čo im Parcak oznámila, že tam videla dve pravdepodobné pyramídy, vykonali pokusné výkopy a v súčasnosti už veria, že ide o jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk v Egypte. “Najvzrušujúcejším okamihom však bola návšteva mesta Tanis. Odhalili tam tritisícročný dom zobrazený na satelitnej snímke a obrys stavby sa zhodoval s tým na satelitnej snímke takmer bez chyby. Bolo to skutočné potvrdenie tejto technológie,” dodala Parcak.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.