Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

Britskí archeológovia z University of York a University of Manchester objavili pozostatky najstaršieho obydlia na území Veľkej Británie. Kruhová štruktúra nachádzajúca sa na nálezisku Star Carr neďaleko mesta Scarborough vznikla podľa odborníkov približne v roku 8500 p.n.l. To je o 500 rokov skôr než doteraz najstaršie obydlie objavené v mestečku Howick.

Tento objav podľa slov archeologičky Nicky Milner z University of York výrazne mení pohľad vedcov na štýl života lovcov-zberačov, ktorí v tomto obydlí žili. “Doteraz sme ich považovali za nomádov, ktorí sa neustále presúvali. Tento nález však dokazuje, že žili na jednom miestne aj niekoľko generácií,” uviedla Milner. Obydlie kruhového tvaru malo priemer 3,5 metra a jeho vek určili pomocou rádiokarbónového datovania a nástrojov nájdených v okolí. Na základe týchto údajov vedci vypočítali, že obydlie je staré 10 500 rokov. Ľudia, ktorí ho obývali, pravdepodobne patrili medzi prvých obyvateľov Británie po ústupe ľadovcov na konci poslednej ľadovej doby. Dom sa pravdepodobne využíval 200 až 500 rokov, pričom počas tejto doby ho niekoľkokrát prerábali. Archeológovia si taktiež myslia, že v jeho okolí sa nachádzali aj ďalšie obydlia.


Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.

Odpovede

  1. Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

    Len tak narýchlo a povrchne som si doplnil pre mňa nepostačujúce informácie o náleze v správe zo SITA:

    Wikipédia hovorí, že našli do kruhu usporiadaných 18 drevených stĺpov, každý s priemerom 20 cm, okolo podlahy, zapustenej pod úroveň okolitého terénu. Nie je jasné, z čoho boli steny a strecha, ani aký bol tvar strechy; predpokladá sa použitie zvieracích koží a trstiny. Podlaha bola pokrytá 20 – 30 cm hrubou vrstvou machu, trstiny a iného mäkkého materiálu. Nálezy obhorených pazúrikov nepriamo dokladajú, že v dome bolo ohnisko.

    Fotografie z náleziska si môžete pozrieť napríklad TU. Uvádza sa tam tiež, že English Heritage (organizácia podobná nášmu Pamiatkovému úradu) pripravuje vyhlásenie náleziska za národnú pamiatku.

Comments are closed.