S obnovou chtelnického kaštieľa pomôže združenie Zámok Hlohovec

Obrázok k článku

Obci Chtelnica v okrese Piešťany pomôže pri rekonštrukcii miestneho kaštieľa a priľahlého parku občianske združenie Zámok Hlohovec, ktoré má viacročné skúsenosti s obnovou kultúrnych pamiatok. Združenie už podalo žiadosť o dotáciu na prestavbu západného pavilónu Chtelnického kaštieľa z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom. V prízemí pavilónu má vzniknúť informačné centrum pre turistov, na poschodí cukráreň.

 

Chtelnica a združenie Zámok Hlohovec sa dohodli na spolupráci pri získavaní prostriedkov z eurofondov, Nórskeho finančného mechanizmu a ďalších grantových schém, ktoré chcú použiť na rekonštrukciu a revitalizáciu historického kaštieľa a parku.

Občianske združenie Zámok Hlohovec pracovalo tri roky na obnove Hlohovského zámku. Za ostatné tri roky získalo z rôznych grantov vyše 340-tisíc eur, prácu dalo desiatkam nezamestnaných a na svojom konte má aj približne tritisíc odpracovaných brigádnických hodín v areáli zámku. Vedenie Hlohovca podľa predsedníčky združenia Jany Kvantovej o ďalšiu spoluprácu v tejto oblasti nemá záujem, v obnove zámku chce pokračovať vlastnou cestou. Združenie bude v Hlohovskom zámku zabezpečovať kultúrne aktivity, na jeho obnove sa už podieľať nebude.

Obec Chtelnica vlani sprístupnila obnovené časti svojho kaštieľa, ktorý je jej dominantou. Do obnovy severnej bašty, východnej bašty a spojovacieho traktu medzi nimi investovala takmer milión eur, išlo o najväčšiu investíciu do zdevastovaného kaštieľa za celé desaťročia. Obnovené časti kaštieľa slúžia na kultúrne a spoločenské podujatia. Na obnovu čaká ešte rozľahlá hlavná budova a ďalšie pavilóny.
Chtelnický kaštieľ je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok, v minulosti sa ho vedenia obce snažili predať. Po nástupe Petra Radošinského do kresla starostu pred šiestimi rokmi obec zmenila stratégiu a po malých krôčikoch si začala svoj historický skvost rekonštruovať. Menšie čiastky na jeho záchranu obec získala viackrát z ministerstva kultúry, z Úradu vlády, ale sumou deväťtisíc eur prispeli aj dedinčania v zbierke. Erdödyovský kaštieľ prešiel najvýraznejšou prestavbou v druhej polovici 17. storočia, jeho vtedajšia podoba sa zachovala do súčasnosti. V 19. storočí zmenil majiteľa, dostal sa do vlastníctva Pálfiovcov. Začiatkom minulého storočia si objekt prenajal majiteľ bratislavského pivovaru Viktor Stein. V roku 1941 v ňom otvorili Vyššiu vojenskú školu Hlinkovej mládeže. Za socializmu bola v kaštieli policajná škola a neskôr sklady ministerstva vnútra.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články