Na obnovu Hlohovského zámku chcú získať ďalšie peniaze

Obrázok k článku

Mesto Hlohovec chce získať ďalšie peniaze na obnovu Hlohovského zámku z programu cezhraničnej spolupráce s českými Luhačovicami. Mestské zastupiteľstvo schválilo predloženie žiadosti o príspevok takmer 680-tisíc eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, spolufinancovanie z rozpočtu mesta by predstavovalo približne 34-tisíc eur. V prípade získania príspevku by radnica peniaze investovala do obnovy interiérov druhého podlažia zámku, na reštaurátorské práce, rekonštrukcie stropov, omietok, podláh a na nové kúrenie. Mesto Luhačovice by si v rámci spoločného projektu obnovilo interiér Mestského domu kultúry Elektra.

 

V tomto roku už Hlohovec investoval približne 400-tisíc eur do novej strechy dominanty mesta. Súbežne s rekonštrukciou strechy pokračovalo s obnovou renesančných miestností aj občianske združenie Zámok Hlohovec. Nadšenci z tohto združenia sa starajú aj o aktivity pre verejnosť, ktoré sa konajú v priestoroch zámku.

 

Hlohovský zámok je národnou kultúrnou pamiatkou, poznačený je však dlhodobým chátraním. V minulosti mal viacerých vlastníkov, prepychové sídlo z neho urobil rod Erdődyovcov. V roku 1945 bol zámok zoštátnený a do majetku samosprávy sa dostal až v roku 2000. Samospráva riešila vždy len havarijné stavy. Mestu začalo s čistením a postupnou obnovou pomáhať občianske združenie Zámok Hlohovec, ktoré získavalo menšie finančné čiastky z dvoch percent z daní a z grantov. V minulom roku sa o rozsiahly historický objekt začala zaujímať spoločnosť s ruským kapitálom, ktorá predstavila poslancom mestského zastupiteľstva zámer kompletnej rekonštrukcie zámku, ktorý mal potom slúžiť ako luxusný hotel pre zahraničnú klientelu. Začiatkom tohto roka spoločnosť oznámila, že pre podmienky pamiatkarov, ktoré boli pre ňu neprijateľné, od svojho zámeru odstupuje.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články