S búraním v Cvernovke počkajú, kým nepreveria povolenia

Obrázok k článku

Búracie práce v areáli Cvernovka na Páričkovej ulici v Bratislave spoločnosť Hamilton Group na doporučenie stavebného úradu prerušila, chcú tak vytvoriť priestor na to, aby sa v pokoji preverili všetky dokumenty a povolenia. Spoločnosť podľa svojho mediálneho zástupcu Karola Wolfa nechce zbytočne vyvolávať konflikty, ale chce vytvoriť priestor na pokojné preskúmanie celej záležitosti. V sobotu po začatí búracích prác v areáli Cvernovky ružinovský starosta Dušan Pekár nariadil štátny stavebný dohľad – ten skonštatoval, že stavebníkovi chýbajú niektoré dokumenty vyplývajúce z búracieho povolenia. Starosta preto nariadil zastavenie búracích prác. Hamilton Group trvá na tom, že má k dispozícii všetky potrebné dokumenty a povolenia a neporušila žiadny predpis, ani nariadenie.

V sobotu začala spoločnosť s búraním niektorých objektov v areáli Cvernovky. Proti tomu sa postavila iniciatíva Bratislava otvorene aj občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok. Podľa nich ide o nezákonné búranie s neplatným povolením. Búranie ich znepokojovalo aj pre podozrenie, že sa búral objekt so strechou z nebezpečného azbestu. Cvernovkou sa pre nebezpečný odpad už zaoberá aj polícia, v sobotu prijali dve trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a jedno oznámenie pre podozrenie zo spáchania priestupku. „Po prvé: Búrať sme začali v sobotu nie preto, že sa skrývame, ale preto, že v sobotu je v areáli najmenej ľudí. Po druhé: Máme všetky potrebné povolenia a neporušili sme žiadne predpisy, ani nariadenia. A po tretie – nedošlo k žiadnemu neriadenému, či dokonca nezákonnému búraniu azbestovej strechy. Fámy v tejto súvislosti vážne poškodzujú dobré meno našej spoločnosti,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Hamilton Group Jeremy Cristau. Zároveň dodal, že postupné búranie v rámci existujúcich povolení prakticky prebieha už od roku 2008, keď sa začali práce na postupnej asanácii areálu. Ako dnes informovala hovorkyňa bratislavského Ružinova Miroslava Štrosová, mestská časť iniciuje štátny stavebný dohľad v súčinnosti s Obvodným úradom životného prostredia a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré sú oprávnené skontrolovať, či a akým spôsobom stavebník likvidoval nebezpečný odpad. Mestská časť začne voči stavebníkovi priestupkové konanie. Ružinovská hovorkyňa tiež informovala, že majú k dispozícii usmernenie z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré hovorí o tom, že búracie povolenie je platné. Ružinov požiadal príslušnú okresnú prokuratúru o preskúmanie predĺženia platnosti búracieho povolenia z roku 2008, následne predĺženého v roku 2010. Od prokuratúry zatiaľ stanovisko nemá.

„Všetky dokumenty z našej strany sú v poriadku a nemáme sa čoho báť. Pokiaľ si to potrebujú úrady ešte raz overiť, respektíve pokiaľ aktivisti chcú, aby si to úrady všetko ešte raz preverili, pokojne vyčkáme,“ dodal Jeremy Cristau. Ako uviedol hovorca spoločnosti Wolf, objekty, ktoré Hamilton Group určil ako prvé na zbúranie, sú tie, ktoré majú vytvoriť priestor pre rekonštrukciu objektov, ktoré ohraničujú areál. Investor chce rekonštruovať bývalý internát a stavať domov pre seniorov. “Musíme na to vytvoriť podmienky vo vnútri areálu, a preto sme sa rozhodli pre tieto demolačné práce. Nemôžeme začať s revitalizáciou celého areálu bez toho, aby sme sa tam ničoho ani len nedotkli. To sa nedá,“ dodal Cristau.

Kultúrna pamiatka Cvernovky sa aktuálne stala jedinečným industriálnym priestorom s rozlohou 2222 m2 pre televíznu, tanečnú a hudobnú produkciu, kultúrne a spoločenské podujatia, firemné eventy, koncerty a festivaly, výstavy, prezentácie, parties, beánie, špeciálne produkcie alebo súkromné akcie s parkovaním 500 miest, len 300 metrov od Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Hlavne aby nás humor

  Hlavne aby nás humor neopúšťal v týchto časoch morových epidémií, ktorým padá za obeť pamiatka za pamiatkou.

 2. Cvernovku opäť búrali, tvrdia

  Cvernovku opäť búrali, tvrdia aktivisti
  BRATISLAVA 20. júna (SITA) – Spoločnosť Hamilton Group najprv búranie v areáli Cvernovky na Páričkovej ulici v Bratislave pozastavila, v utorok večer sa však opäť búralo, informovala o tom za iniciatívu Bratislava otvorene Ľubica Trubíniová. Hamilton Group trvá na tom, že má k dispozícii všetky potrebné dokumenty a povolenia a neporušila žiadny predpis, ani nariadenie. V pondelok spoločnosť informovala, že búracie práce na doporučenie stavebného úradu prerušia, aby sa vytvoril priestor na pokojné preverenie všetkých dokumentov a povolení. “Pokiaľ si to potrebujú úrady ešte raz overiť, respektíve pokiaľ aktivisti chcú, aby si to úrady všetko ešte raz preverili, pokojne vyčkáme,“ vyhlásil na začiatku týždňa výkonný riaditeľ spoločnosti Jeremy Cristau.
  Ako uviedla Trubíniová, už v utorok sa s búracími prácami v areáli opäť začalo – najprv spoločnosť úplne dokončila demoláciu kotolne – nazývanej aj zámočnícka dielňa a ešte v neskorých večerných hodinách vykonávala búracie práce na budove farbiarne. “Ľudia v blízkosti to zistili podľa veľkého množstva prachu v ovzduší. Obe budovy mali na strechách nebezpečný eternit s obsahom azbestu, ktorého použitie je dnes už prísne zakázané,” informovala Trubíniová.
  Regionálny hygienik vydal v utorok predbežné opatrenie na zamedzenie šírenia azbestovocementových vlákien do životného prostredia. Úrad vyzval spoločnosť I.Z.K.- plus, ktorá v areáli búrala, aby sa zdržala akejkoľvek manipulácie so stavebným materiálom obsahujúcim azbest na stavbe. Odstránený azbestovocementový materiál pri búraní bol sčasti zabalený do PE vriec, ktoré boli uložené na streche búraného objektu a časť tohto materiálu sa nachádzala voľne v okolí asanovaného objektu. Polícia pritom v pondelok informovala, že podľa vyjadrenia zodpovedného pracovníka sa už nebezpečný materiál v búranom objekte nenachádza a mal byť v zmysle platnej legislatívy odstránený. “Voči účastníkovi konania bolo začaté správne konanie vo veci vydania pokynu za účelom zabezpečenia odstránenia stavebného odpadu s obsahom azbestu prostredníctvom oprávnenej firmy,” informovala hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová. Spoločnosť Hamilton Group, ktorá areál Cvernovky vlastní, priznala, že azbest sa v areáli nachádza. Azbest, ktorý bol odstránený z jednej strechy, je podľa nich uložený vo vakoch tak, ako predpisuje zákon. “Ten, ktorý pochádza zo zbúranej strechy, je vo vakoch a ten, ktorý je na ešte nezbúraných strechách je na strechách. A pri búraní skončí tiež vo vakoch,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Jeremy Cristau. Cvernovkou sa pre nebezpečný odpad už zaoberá aj polícia, v sobotu prijali dve trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a jedno oznámenie pre podozrenie zo spáchania priestupku.
  V sobotu začali s búraním niektorých objektov v areáli na Páričkovej ulici, investor chce vybudovať novú Cvernovku. Proti tomu sa postavila iniciatíva Bratislava otvorene aj občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok, ktorí sa domnievajú, že ide o nezákonné búranie s neplatným povolením. Okrem toho, areál považujú za jedinečný a podľa nich búraním jeho objektov prišla Bratislava o posledný kompletne a komplexne zachovaný industriálny areál zo začiatku 20. storočia. “Všetky dokumenty z našej strany sú v poriadku a nemáme sa čoho báť,“ dodal Jeremy Cristau. Hovorkyňa bratislavského Ružinova Miroslava Štrosová informovala, že mestská časť iniciovala štátny stavebný dohľad, ktorý preverí, akým spôsobom stavebník likvidoval nebezpečný odpad. Mestská časť začne voči stavebníkovi priestupkové konanie. Hovorkyňa tiež uviedla, že majú k dispozícii usmernenie z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré hovorí o tom, že búracie povolenie je platné. Ružinov požiadal príslušnú okresnú prokuratúru o preskúmanie predĺženia platnosti búracieho povolenia z roku 2008, následne predĺženého v roku 2010. Od prokuratúry zatiaľ stanovisko nemá.

Comments are closed.