Rusko: Chrámové okná späť do Nemecka

Ruský parlament vydal v stredu nariadenie, ktoré prikazuje, aby vrátilo Nemecku šesť chrámových sklenených okien. Tie si vzala sovietska armáda ešte počas druhej svetovej vojny. Okná sú z kostola vo Frankfurte nad Odrou. V roku 2002 už 111 chrámových okien, ktoré pochádzali z rovnakého kostola, Rusko do Nemecka vrátilo. Ďalších šesť však ešte objavili v moskovskom Puškinovom múzeu. Ako uviedol riaditeľ parlamentného výboru pre kultúru Grigorij Ivlijev, Nemecko musí prepravu okien zaplatiť. Dodal tiež, že Nemecko je podľa ruskej legislatívy povinné opraviť niekoľko kultúrnych pamiatok, ktoré zničilo počas vojny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ruský historik Solonin bude prednášať o Stalinových plánoch

V Bratislave bude v pondelok 20. septembra 2010 prednášať jeden z hlavných predstaviteľov tzv. “novej vlny” v ruskej vojenskej historiografii Mark Solonin. Dlhodobo sa venuje problematike začiatočnej fázy sovietsko-nemeckej vojny a je autorom viacerých prác. V priestoroch Depozitnej knižnice NATO na Klariskej ulici vystúpi Soronin s prednáškou “Stalinove vojnové plány a skutočné príčiny porážok Červenej armády v roku 1941”. Jeho prednášku organizuje Centrum bezpečnostných štúdií v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Univerzitnou knižnicou.

Zomrela Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej

Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej pred nacistami, zomrela v pondelok 11. januára 2010 vo veku 100 rokov po krátkej chorobe. Informovala o tom jej oficiálna internetová stránka Bola poslednou žijúcou zo skupiny ľudí pomáhajúcich židovskej rodine Frankovcov ukrývať sa v Amsterdame počas druhej svetovej vojny. Gies sa narodila v roku 1909 vo Viedni, ako jedenásťročná sa presťahovala do Holandska. V roku 1933 začala pracovať pre spoločnosť Opekta Otta Franka. Riskovala vlastnú bezpečnosť a život, keď nosila ukrývajúcej sa rodine jedlo. “Nie som hrdinka,” povedala pri príležitosti oslavy jej 100. narodenín. “Nebolo to niečo, čo by som dopredu plánovala. Jednoducho som chcela urobiť niečo, čo by im pomohlo,” dodala.

Pripomíname si výročie začiatku 2. svetovej vojny

Dnes 1. septembra 2009 si pripomíname 70. výročie napadnutia Poľska nemeckou armádou. Dátum, ktorý neskôr historici označili ako začiatok druhej svetovej vojny. “Existencia Poľska, obnoveného v roku 1918, dlhodobo prekážala nielen nacistickej, ale rovnako aj boľševickej mocnosti – Stalinovmu ZSSR. Rozdelenie nových mocenských sfér v Európe a súčasne likvidáciu poľského štátu si Stalin s Hitlerom dohodli v spojeneckom pakte z 23. augusta 1939,” povedal pre agentúru SITA historik Peter Jašek.

Odpovede

  1. Rusko: Chrámové okná späť do Nemecka

    Ten kostol vo Frankfurte nad Odrou som navštívil v októbri 2005; neviem kde by sa tam zmestilo 111 + 6 okien…

    Jedna z Ruska vrátená vitrážová okenná výplň vtedy už bola osadená na svojom mieste.

    Ďalšie sa reštaurovali a boli vystavené fragmenty z nich.

    V tom čase vedeli, že ešte im chýbajú tri vitrážové okenné výplne, ktoré sa nachádzali v Peterburgu.

Comments are closed.