Rekonštrukciu okien na kostolíku v Novej Kelči podporili cyklisti sumou 600 eur

Obrázok k článku od zora.

Kostolík v Novej Kelči (okres Vranov nad Topľou), nachádzajúci sa v tesnej blízkosti vodnej nádrže Domaša, má nové okná. Národnú kultúrnu pamiatku čiastočne zrekonštruovali aj vďaka podpore cyklistov. Tí na rekonštrukciu v hodnote 1 700 eur prispeli sumou 600 eur. Objekt si ale podľa jeho správcu vyžaduje komplexnú obnovu.

 

Turistom sa počas tohto leta po desaťročiach podarilo vidieť túto unikátnu stavbu aj z vody, a to z paluby výletnej lode Bohemia. Ako informoval Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce, ktorá plavidlo prevádzkuje, počas zhruba dvoch mesiacov prevádzky loď prepravila približne 21 tisíc ľudí. Ešte začiatkom júla tohto roka sa na brehoch vodnej nádrže konalo cyklistické podujatie Okolo Domaše. V rámci neho sa na obnovu kostolíka, ktorý aj napriek poškodeniu prežil obe svetové vojny, vyzbieralo 600 eur. „Každé euro je dobré. Bolo od nich pekné, že prispeli. Potrebovali sme zrekonštruovať okná. Boli porušené niektoré časti vitrážových skiel. Sme radi, že je to zasklené,“ uviedol Roman Matisovský, správca farnosti Turany nad Ondavou, pod ktorú patrí aj Nová Kelča.

 

Podľa jeho ďalších slov sa pre túto formu obnovy rozhodli aj z dôvodu, aby bol objekt uzavretý. „Aby hmyz a vtáctvo, ktoré tu občas zavítalo, neškodilo tejto stavbe,“ vysvetlil Matisovský. Celková suma vynaložená na rekonštrukciu vitráží predstavovala 1700 eur. Plány do budúcna sú podľa Matisovského veľké, keďže objekt si vyžaduje komplexnú rekonštrukciu. „Chceme začať strešnou konštrukciou. Všetko závisí od financií,“ poznamenal. V blízkej budúcnosti majú byť zreštaurované aj štyri sochy anjelov, ktoré sa nachádzajú v prednej časti kostola.

 

Barokovo-rokokový kostol sv. Štefana kráľa, ktorého zaujímavosťou je, že je situovaný pod úrovňou Domaše, je pozostatkom zatopenej obce Kelča. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Objekt dal postaviť barón Wolfgang Véčei, dokončený a vysvätený bol v roku 1780. Až do roku 1993 sa v ňom konali bohoslužby. Počas letnej sezóny sa tam realizujú zriedkavo, v auguste sa tam koná tradičná odpustová slávnosť.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesancia v SNG

Slovenská národná galéria prezentuje v rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia – po Baroku, 20. storočí a Gotike – Renesanciu. Predmetom výstavy sú diela, ktoré boli vytvorené na našom území, či objednané pre domáce prostredie v zahraničí v rozmedzí od konca 15. storočia do poslednej tretiny 17. storočia.

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Kostol ako urbanistický fenomén slovenského vidieka

Ivan Gojdič “… nežne krášli každý rozjasaný štít do výšok volajúcich chmúrnych turní, čo ticho strážia naše rodné valaly, umlčia všetok ľudský nárek vzpurný, i dávne hriechy, ktoré k nebu volali.”
Michal Chuda
Šťastím môžeme nazvať skutočnosť, že na Slovensku ešte máme toľko sídiel – dedín či osád s historickými, novšími alebo úplne novými kostolmi vsadenými do zástavby, ktorá ešte stále nesie nemalé urbanistické kvalitatívne znaky (napriek ich rýchlemu úbytku), a že na rozhraní tisícročí – v roku Veľkého jubilea môžeme konštatovať: je tu čo poznávať, je tu čo chrániť pre ďalšie storočia, ktoré budú tejto krajine dopriate.

Odpovede