Rekonštrukcia Podtatranského múzea si zatiaľ vyžiadala vyše 2,5 milióna eur

Obrázok k článku

Na kompletnú rekonštrukciu Podtatranského múzea v Poprade, ktoré je zatvorené už takmer dva a pol roka, doteraz Prešovský samosprávny kraj vyčlenil spolu 2,53 milióna eur. Najnovšie poslanci schválili 112 500 eur na prípravu novej expozície na druhom poschodí s názvom Poprad a okolie v zrkadle vekov, na zhotovenie výstavného mobiliára prispelo aj mesto Poprad dotáciou 50-tisíc eur. „Múzeum plánujeme otvoriť okamžite po inštalovaní výstavy na druhom nadzemnom podlaží, verejnosti bude sprístupnený aspoň tento priestor. Presný harmonogram budeme vedieť po rokovaní s dodávateľom. Považujeme totiž za neúnosné, aby múzeum bolo zatvorené tak dlho,“ informovala agentúru SITA vedúca odboru kultúry PSK Veronika Fitzeková.

 

Z celkovej sumy sa podľa Fitzekovej v exteriéri a interiéri múzea preinvestovalo 2,2 milióna eur, súčasťou rekonštrukcie bola aj príprava na novú expozíciu Kniežacej hrobky. „Ďalších 214 500 eur dostalo múzeum ešte v decembri minulého roku na úpravu exteriéru. V záhrade múzea by mal vzniknúť priestor na remeselné dielne a malý amfiteáter,“ uviedla.

 

Prešovský samosprávny kraj očakáva, že expozícia Kniežacej hrobky, ktorá bude umiestnená na prvom nadzemnom podlaží a v suteréne, si vyžiada ešte ďalšie nemalé finančné prostriedky. „Pokiaľ ide o kniežaciu hrobku a jej inštaláciu, sme bezmocní a musíme čakať na Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied a nemeckých partnerov, ktorí hrobku konzervujú. Od nich závisí, kedy práce ukončia a dajú pokyn, že hrobka sa môže previezť k nám do Popradu. Stavebne sme sa túto chvíľu pripravení a okamžite začneme konať,“ vysvetlila vedúca odboru kultúry. Podľa jej slov však bude odborne a časovo náročná aj samotná inštalácia hrobky. „Podľa informácií, ktoré mám momentálne k dispozícii, môžeme snáď hovoriť o prelome rokov 2018 a 2019,“ doplnila.

 

Hrobka germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia bola v popradskej mestskej časti Matejovce objavená v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku. Drevená stavba sa nachádzala v hĺbke päť metrov. „Žiaľ, hrob bol vykradnutý, ale jeho architektúra a mobiliár je absolútne nedostižný a prináša úplne nové pohľady na civilizačnú úroveň kraja pod Tatrami pred 1600 rokmi,“ povedal v minulosti pre SITA Karol Pieta, zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre.

 

Budova dnešného Podtatranského múzea bola postavená ako jedna z mála špecializovaných múzejných budov na Slovensku v rokoch 1885 a 1886. Sídlo v nej malo Karpatské múzeum v Poprade. Prvá expozícia bola v múzeu otvorená v roku 1887. Múzeum je pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015.

 

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…