Prírodný odpadkový kôš

3. júl 1999

Bojnice sa môžu popýšiť nejedným turistickým lákadlom. Spomínať zámok či kúpele je už hádam nosením dreva do lesa. Napodiv však málokto vie, že toto hornonitrianske kúpeľné mestečko v útrobách svojich uličiek ukrýva aj národnú prírodnú pamiatku Prepoštská jaskyňa. Ide vlastne o jaskynný previs osídlený už v paleolite. Dokonca sa v priestoroch jaskyne našli kostrové pozostatky jedného z dávnovekých obyvateľov – neandertálskeho človeka.
Viac sa o histórii a pôvode jaskyne máte možnosť dozvedieť z informačnej tabule umiestnenej asi v polovici prístupovej cestičky. Ak však netrpíte zrakovou poruchou, pretože tabuľa je dôkladne ozdobená sprejovými čmáranicami. Smerovú šípku, ktorá vás naviguje k jaskyni, nájdete pomerne ľahko. Ďalej sa však už romantika definitívne končí.

V iste dobrom úmysle dláždený chodníček vás po pár metroch vovedie do zelenej džungle bujne rastúcich drevín a pripomína skôr cestu divočinou. Medzitým ešte prejdete okolo malebného dvora akejsi ubytovne s obdivuhodnými závejmi najrozličnejšieho odpadu. Závisí len od druhu smetí, či okoloidúcich jediné nadýchnutie nepripraví o vedomie. Ak vás od ďalšieho postupu neodradil tento bezpochyby silný zážitok, ste pripravení na všetko. Bohatších o novú antiekologickú skúsenosť vás už potom vôbec neprekvapí, že jaskyňa je vlastne len akási začadená diera zasadená do nevábneho, nie príliš udržiavaného okolia s už asi nevyhnutnými bohato zásobenými zátišiami odpadkov – pozdravov zanechaných na historicky a prírodne cennom mieste ako pamiatka na pobyt našich súčasníkov.

Kdeže je už dnes homo neandertalis. Teraz tu vládne homo sapiens. A dáva to aj jednoznačne najavo.

Martin Dančovský

Zdroj: Denník Pravda č. 152/1999, 03. 07. 1999

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské jaskyne navštívilo za polrok 189,5 tis. osôb

Najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb
BRATISLAVA 20. júla (SITA) – Návštevnosť jedenásť sprístupnených jaskýň na Slovensku za prvý polrok tohto roka predstavovala 189,5 tis. osôb a medziročne tak poklesla o takmer 15,5 tis. osôb. Ako agentúru SITA informovala vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Ľubica Núdziková, najnavštevovanejšou jaskyňou bola ku koncu júna Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo viac než 53,5 tis. osôb.

Pamiatka navnivoč

28. apríl 1999
V Kráľovej pri Senci majú zvláštny most – vedie odnikiaľ nikam. Nepoužívaná poľná cesta preklenuje cezeň potok Čierna voda a bez stopy sa stráca v obilnom láne. Povedľa sa pasú mladé kozy…