Spišský hrad otvoril sezónu 2. mája

Obrázok k článku

Ďalšia letná turistická sezóna na Spišskom hrade sa začala v sobotu 2. mája. Na návštevníkov čakal bohatý program a tiež unikátna novinka, po prvýkrát bol v priestoroch hradu vystavený nález z Temnej jaskyne. Ide o kostrové pozostatky a mince z 1. až. 2. storočia. „Tento nález bude na hrade vystavený iba jeden mesiac,“ informovala Dáša Uharčeková Pavúková z centra marketingu a komunikácie Spišského múzea v Levoči.

 

Vchod do spomínanej Temnej jaskyne sa nachádza na severozápadnej strane hradného kopca. „Priamo pod hradom sa nachádza úžasný podzemný svet, ktorý v roku 2003 odkryl zaujímavé tajomstvo. Odhalili ho speleológovia a archeológovia. Na konci úzkej pukliny spozorovali ľudské kosti, kožené mešce, niekoľko mincí a zvyšky črepov keramiky z 1. až 2. storočia nášho letopočtu,“ priblížila nález Uharčeková Pavúková. Podľa jej informácií bolo v minulosti na kamennej plošine, na ktorej teraz stojí Spišský hrad, postavené rozľahlé hradisko ľudu púchovskej kultúry. Mnohí sa aktívne zapájali do obchodnej činnosti, a to aj s vtedajšou veľmocou, akou bol Rím. Dokazujú to aj nájdené mince, na ktorých sú razby cisárov Vespasiana, Septima Severa, Hadriána, či Marca Aurelia. „Majiteľa mincí, pravdepodobne váženého obchodníka, zastihla na tom to území koncom 2. storočia nepredvídaná udalosť. Hľadal úkryt a našiel ho v útrobách Temnej jaskyne, ktorá bola vtedy sprístupnená z hornej strany,“ vysvetlila pracovníčka Spišského múzea. Či do nej obchodník vošiel dobrovoľne alebo do nej spadol, podľa nej nie je jasné, na následky smrteľných zranení však v jaskyni skonal.

 

Okrem expozícií na Spišskom hrade boli v sobotu 2. mája pre návštevníkov pripravené aj šermiarske vystúpenia, tance, ochutnávky v hradnej kuchyni, ale aj ukážky práce kata v hradnej mučiarni. V nedeľu 3. mája sa v hradnej kaplnke sv. Alžbety uskutočnila o 10:00 slávnostná svätá omša.

 

Spišský hrad, ktorý je od roku 1993 zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO, sa aj tento rok zapojí do projektu Noc múzeí. Na sobotu 16. mája pripravuje nočné prehliadky v čase od 19:00 do 23:00. „Vstupy budú každú polhodinu, návštevníkov budú hradom sprevádzať lektorky. Čaká ich divadelné i šermiarske predstavenie, dozvedia sa viac o legendách spojených s hradom,“ informovala agentúru SITA Dáša Uharčeková Pavúková.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články