Na Gemeri našli peňazokazeckú dielňu z čias Mateja Korvína

Obrázok k článku

V Drienčanskom krase na Gemeri našli peňazokazeckú dielňu, v ktorej sa zachovali nálezy falošných mincí z čias panovníka Mateja Korvína z druhej polovice 15. storočia. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil Ľudovít Gaál zo Správy slovenských jaskýň. Okrem falzifikátov a nálezov z doby bronzovej sa v malej jaskyni podľa Gaála našlo aj samotné, veľmi dôležité razidlo.

Rimavskosobotskí jaskyniari objavili nálezy pri kopaní chodby. “Hlásili sme to archeológom, ktorí nálezy identifikovali ako takmer úplne zhodné s falzifikátmi v neďalekej Chvalovskej jaskyni, ktorá bola objavená v roku 1954 archeológom Jurajom Bártom,” uviedol pre agentúru SITA Gaál. Domnieva, že túto novú lokalitu využívali tí istí falšovatelia, ktorí však boli vyrušení a museli z Chvalovskej jaskyne narýchlo, aj s razidlom, utiecť.

Na Gemeri tak po Chvalovskej jaskyni pribudla druhá známa lokalita s falošnými mincami. Nachádza sa niekoľko kilometrov od obce Chvalová v okrese Revúca, hraničiacej s okresom Rimavská Sobota. Presné miesto Gaál neuviedol z dôvodu, že jaskyňa zatiaľ nie je spoľahlivo zabezpečená pred vykrádačmi. “Prieskum pritom ešte nie je ukončený,” poznamenal Gaál, ktorý nález hodnotí ako veľmi významný. “ Zatiaľ sa na Slovensku podobné nálezy falzifikátov našli v troch – štyroch spišských jaskyniach, ale tie sú viac-menej z dôb kráľa Žigmunda Luxemburského, z prelomu 14. a 15. storočia,” hovorí Gaál. Ako poznamenal, plánujú vypracovať projekt sprístupnenia Chvalovskej jaskyne, kde by sa nálezy z novoobjavenej peňazokazeckej dielne prezentovali.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedci objavili nedotknutú hrobku starú viac než 3 500 rokov

Archeológom sa v ruinách kráľovského paláca Qatna v centre Sýrie podarilo objaviť posmrtnú komoru plnú ľudských pozostatkov a darov, ktorá viac než 3 500 rokov zotrvala nedotknutá a uzavretá. Vedci z Univerzity Eberharda Karla v nemeckom Tübingene, ktorí stoja za výskumom, dnes naznačili, že okrem pokladu nevyčísliteľnej hodnoty našli vnútri komory aj pozostatky viac než 30 ľudí. Dodali, že telá mohli patriť “kráľovskej rodine z Qatny alebo členom panovníckeho dvora” a označili za pozoruhodné, že komora ostala uzatvorená tri a pol tisícročia, bez toho aby sa jej lupiči čo i len dotkli.