Pravdepodobne našli hlavné mesto niekdajšej ríše Mitanni

4. augusta 2008 (SITA) – Archeológovia pravdepodobne našli hlavné mesto niekdajšej významnej ríše Mitanni. Podľa doterajších zistení počas archeologického výskumu v severnej Sýrii od roku 2005 by sa mesto Vašukani mohlo nachádzať v lokalite Tell Fecheriye. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol odborný riaditeľ Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) Drahoslav Hulínek. Koncesiu na archeologické práce získala Freie Universität Berlin. Výskum vedie riaditeľ Inštitútu pre blízkovýchodnú archeológiu na univerzite Dominik Bonatz v kooperácii s miestnym úradom Antiquity, jeho pobočkou v Haaseke a tiež so spomínaným SAHI. Práve SAHI z väčšej časti samotný výskum financuje.

Ríša Mitanni sa rozprestierala na území severnej Sýrie, tzv. sýrskej Mezopotámie až po Stredozemné more. Podľa Hulínka zaznamenala najväčší rozkvet v 2. tisícročí pred naším letopočtom, najmä v rokoch 1 500 – 1 300. Ríša Mitanni bola v tomto období spolu s Chetitskou ríšou a Egyptom dominantnou mocnosťou východného Stredomoria a Blízkeho východu. Kontrolovala tiež obchodné trasy, ktoré viedli z východu na západ a do vnútrozemia Ázie.

Podľa Hulínka sa v minulosti viackrát uvažovalo nad tým, že hlavné mesto tejto ríše sa nachádza v oblasti Tell Fecheriye. „Doteraz nebolo výraznejším spôsobom identifikované, aj keď viaceré indície hovoria, že to bolo práve tam. Postupne sa dopracovávame k tomu, že v Tell Fecheriye bolo Vašukani. Dokazujú to niektoré indície aj z výskumu,“ povedal Hulínek. Počas výskumných prác sa podarilo nájsť napríklad mohutné zvyšky objektov z nepálených tehál. Ide o architektúru zo stredoasýrskeho obdobia. K významnejším nálezom patria aj honosné hroby, kde sa našli aj zlaté šperky a hrkálky. Ďalšie nálezy pochádzajú podľa Hulínka z doby rímskej, novoasýrskej či ranobyzantskej.

Výskum v Tell Fecheriye patrí k tzv. dlhodobejším kampaniam, takže trvať by mohol aj niekoľko rokov. V súčasnosti je vo výskume prestávka, počas ktorej sa vyhodnocuje výkopový a nálezový materiál.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Aj Slováci lúštia tajomstvá asýrskych múrov

Tell Fecheriye leží v bezprostrednej blízkosti mestečka Ras all Aim pri tureckých hraniciach, neďaleko sídla miestneho kraja Hasseke. Okrem keramiky tu medzinárodný tím archeológov našiel ľudské a zvieracie kosti, niekoľko odtlačkov pečatidiel a predovšetkým pozostatky múrov z nepálenej tehly, ktorá bola dominujúcim stavebným materiálom v Mezopotámii.

Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.