Pravdepodobne našli hlavné mesto niekdajšej ríše Mitanni

4. augusta 2008 (SITA) – Archeológovia pravdepodobne našli hlavné mesto niekdajšej významnej ríše Mitanni. Podľa doterajších zistení počas archeologického výskumu v severnej Sýrii od roku 2005 by sa mesto Vašukani mohlo nachádzať v lokalite Tell Fecheriye. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol odborný riaditeľ Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) Drahoslav Hulínek. Koncesiu na archeologické práce získala Freie Universität Berlin. Výskum vedie riaditeľ Inštitútu pre blízkovýchodnú archeológiu na univerzite Dominik Bonatz v kooperácii s miestnym úradom Antiquity, jeho pobočkou v Haaseke a tiež so spomínaným SAHI. Práve SAHI z väčšej časti samotný výskum financuje.

Ríša Mitanni sa rozprestierala na území severnej Sýrie, tzv. sýrskej Mezopotámie až po Stredozemné more. Podľa Hulínka zaznamenala najväčší rozkvet v 2. tisícročí pred naším letopočtom, najmä v rokoch 1 500 – 1 300. Ríša Mitanni bola v tomto období spolu s Chetitskou ríšou a Egyptom dominantnou mocnosťou východného Stredomoria a Blízkeho východu. Kontrolovala tiež obchodné trasy, ktoré viedli z východu na západ a do vnútrozemia Ázie.

Podľa Hulínka sa v minulosti viackrát uvažovalo nad tým, že hlavné mesto tejto ríše sa nachádza v oblasti Tell Fecheriye. „Doteraz nebolo výraznejším spôsobom identifikované, aj keď viaceré indície hovoria, že to bolo práve tam. Postupne sa dopracovávame k tomu, že v Tell Fecheriye bolo Vašukani. Dokazujú to niektoré indície aj z výskumu,“ povedal Hulínek. Počas výskumných prác sa podarilo nájsť napríklad mohutné zvyšky objektov z nepálených tehál. Ide o architektúru zo stredoasýrskeho obdobia. K významnejším nálezom patria aj honosné hroby, kde sa našli aj zlaté šperky a hrkálky. Ďalšie nálezy pochádzajú podľa Hulínka z doby rímskej, novoasýrskej či ranobyzantskej.

Výskum v Tell Fecheriye patrí k tzv. dlhodobejším kampaniam, takže trvať by mohol aj niekoľko rokov. V súčasnosti je vo výskume prestávka, počas ktorej sa vyhodnocuje výkopový a nálezový materiál.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Aj Slováci lúštia tajomstvá asýrskych múrov

Tell Fecheriye leží v bezprostrednej blízkosti mestečka Ras all Aim pri tureckých hraniciach, neďaleko sídla miestneho kraja Hasseke. Okrem keramiky tu medzinárodný tím archeológov našiel ľudské a zvieracie kosti, niekoľko odtlačkov pečatidiel a predovšetkým pozostatky múrov z nepálenej tehly, ktorá bola dominujúcim stavebným materiálom v Mezopotámii.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!