Počas Noci kostolov bude otvorených najmenej 65 chrámov

Obrázok k článku

Do Noci kostolov sa v Trnavskej arcidiecéze 27. mája zapojí najmenej 65 kostolov od Hurbanova až po Nové Mesto nad Váhom. Len v samotnej Trnave otvorí v tento deň svoje dvere jedenásť rímskokatolíckych kostolov a svoje priestory sprístupní aj Cirkev bratská. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Arcibiskupského úradu v Trnave Margita Vanovčanová. Dodala však, že organizátorom prichádzajú z farností ešte ďalšie prihlášky.

Kostoly budú počas prvého ročníka Noci kostolov otvorené pre veriacich aj neveriacich. Jednotlivé farnosti ich budú prezentovať nielen ako miesta modlitieb, ale aj ako historické a umelecké pamiatky. Okrem prehliadok budú v kostoloch aj kultúrne vystúpenia. Ľudia sa v tento deň dostanú aj do priestorov, ktoré bývajú inak pre verejnosť zatvorené. V Trnavskej arcidiecéze je 273 kostolov, termín na ich prihlásenie uplynul v polovici marca.

Noc kostolov sa prvýkrát konala pred piatimi rokmi vo Viedni, postupne sa rozšírila do celého Rakúska a a ďalších krajín. Vlani sa prvýkrát konala aj v Českej republike, kde ľudí najviac zaujala možnosť dostať sa do kostolných veží či krýpt.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Počas Noci kostolov otvoria

  Počas Noci kostolov otvoria aj doteraz neprístupné priestory
  TRNAVA 18. mája (SITA) – Po prvýkrát v šesťstoročnej histórii Baziliky sv. Mikuláša v Trnave budú môcť záujemcovia vystúpiť v jednej z jej dvoch veží až k zvonom. Veža bude sprístupnená počas Noci kostolov, ktorá sa uskutoční vo viacerých štátoch strednej Európy v piatok 27. mája. Informoval o tom trnavský arcibiskup Róbert Bezák na dnešnom stretnutí s novinármi priamo vo veži baziliky.

  V Trnavskej arcidiecéze sa do podujatia zapojí najmenej 82 kostolov, v ktorých bude od 18:00 až do polnoci pripravený program. Podujatie odštartuje niekoľkominútové zvonenie všetkých kostolov, ktoré sa pridali. V trnavskej bazilike bude podľa Bezáka čerešničkou na programovej torte okrem prehliadky veže, krypty či nedávno odkrytého karnera koncert Miroslava Dvorského, v Katedrále sv. Jána Krstiteľa vystúpia Zuzana Smatanová a Katka Koščová, pripravené sú prednášky, besedy, prehliadky bežne neprístupných priestorov. Cirkev sa chce podujatím priblížiť podľa vyjadrenia Bezáka verejnosti bez ohľadu na to, či ide o veriacich alebo neveriacich. Na otázku, či nestratia kostoly svoje tajomno odpovedal, že kostoly sú taký nekonečný priestor, že v nich stále bude čo objavovať. “Noc kostolov bude len raz za rok, ľudia sa jej preto nepresýtia,“ dodal arcibiskup. V zahraničí podľa neho kostoly bežne slúžia nielen na náboženské účely, ale aj kultúrne podujatia a stretávanie sa ľudí.

  Noc kostolov sa prvýkrát konala v roku 2005 vo Viedni a v nasledujúcich štyroch rokoch sa rozšírila do celého Rakúska. V roku 2009 sa zapojila aj Česká republika kostolmi v Brne a v Plzni. V roku 2010 svoje dvere otvorilo 418 kostolov a modlitební v celej Českej republike. V roku 2011 Noc kostolov prekračuje ďalšie hranice – uskutoční sa na Slovensku. V Trnavskej arcidiecéze sa zapojí 82 kostolov, pridali sa aj kostoly z iných miest Slovenska, napríklad z Nitry.

  V rovnaký deň, 27. mája, sa pod rovnakým vizuálnym štýlom bude Noc kostolov prvýkrát konať v troch stredoeurópskych krajinách – Rakúsku, Česku a Slovensku.

Comments are closed.