Po štyroch rokoch otvorili na hrade zrekonštruovaný palác Lubomírskych

Po takmer štyroch rokoch si budú môcť návštevníci hradu v Starej Ľubovni pozrieť obnovený palác Lubomírskych zo 17. storočia. V utorok 20. apríla tam otvorili letnú sezónu. Palác má za sebou kompletnú rekonštrukciu a reštaurovanie za takmer 1,9 milióna eur, ktorú financoval Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Ľubovnianskeho múzea. Ako agentúru SITA informoval jeho riaditeľ Dalibor Mikulík, súčasťou je lovecký salón či krištáľová komnata. Expozícia ponúka aj ukážku stolovania šľachty, toaletu z 19. storočia a odkrytú čiernu kuchyňu.

Palác nechal postaviť v roku 1642 jeden z najvýznamnejších predstaviteľov poľskej šľachty Stanislav Lubomírsky. Následne v ňom počas 150 rokov bývalo päť generácií tejto rodiny, potom ich vystriedali Raiszovci a Zamoyski. Potomkovia týchto významných rodov by podľa riaditeľa mali v lete navštíviť hrad a spoločne s pracovníkmi múzea expozíciu slávnostne odprezentovať.

S prípravou obnovy paláca sa začalo v roku 2015, stavebné práce sa realizovali od roku 2018. Zrekonštruovali a zreštaurovali tam štrnásť komnát, v ktorých sú vystavené zbierkové predmety zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Luxemburska a Španielska. Barokový palác bol skolaudovaný v minulom roku. Keďže sa podľa riaditeľa čakalo na uvoľnenie opatrení, otvárajú ho až teraz.

Na Ľubovnianskom hrade zvykli sezónu slávnostne odštartovať tradične v poslednú aprílovú nedeľu za účasti aj 4-tisíc návštevníkov. Už druhý rok po sebe bola náhradou slávnostná svätá omša z hradnej Kaplnky sv. Michala Archanjela, ktorú bolo možné sledovať na sociálnej sieti. Celebroval ju  dekan v Starej Ľubovni Pavol Lacko.

Ľubovnianske múzeum bude od 20. apríla otvorené denne, s výnimkou 26. apríla, od 10:00 do 17:00, s posledným vstupom o 16:00. Po novom si môžu návštevníci kúpiť vstupenku len v pokladni skanzenu a nie priamo na hrade. Po takmer desiatich rokoch upravili aj vstupné, súvisí s novinkou v podobe zrekonštruovaného paláca a ďalšími novinkami múzea. Návštevníci budú musieť dodržať aj všetky protipandemické opatrenia. Povinnosťou je respirátor, dezinfekcia rúk, zachovanie 15 metrov štvorcových na osobu a rozostupy. Návštevníci sa musia preukázať aj negatívnym testom na ochorenie COVID-19, kontrolovať ho budú v pokladni skanzenu.

Hrad Ľubovňa nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ondrej III., prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1311. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyskich, v jej rukách bol od roku 1882 do roku 1945. V roku 1966 bolo na hrade zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka zriadené múzeum. V roku 2020 navštívilo Ľubovnianske múzeum napriek pandémii viac ako 200-tisíc turistov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oprava hradu bude na jar pokračovať

Rekonštrukcia renesančného paláca na hrade Ľubovňa bude na jar pokračovať. Vláda na svojom stredajšom zasadnutí v Poprade rozhodla o pridelení 500-tisíc eur na rekonštrukciu paláca. „Sme spokojní, že práce budú pokračovať,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Náklady na druhú a čiastočne aj tretiu etapu rekonštrukčných prác renesančného paláca predstavujú takmer 1,3 milióna eur. Zvyšnú časť peňazí poskytne múzeu Prešovský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ.

Odpovede