Letnú sezónu na hrade Ľubovňa otvoria rekonštrukciou návštevy poľského kráľa Jána III. Sobieskeho

Obrázok k článku od zora.

Najnavštevovanejšia kultúrna pamiatka Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za minulý rok – hrad Ľubovňa spolu so skanzenom otvorí posledný aprílový víkend svoje brány vo veľkom štýle. Do letnej sezóny vstúpi rekonštrukciou návštevy poľského kráľa Jána III. Sobieskeho.

 

Poľský kráľ Ján III. Sobiesky navštívil hrad v roku 1683 pri svojom návrate do Krakova po tom, ako vyhral bitku proti Osmanom pri Viedni. Práve túto návštevu si na Ľubovnianskom hrade pripomenú už budúci víkend v nedeľu 29. apríla. Otvorenie hradu bude sprevádzať vystúpenie šermiarov, sokoliarov, hradných muzikantov. Na hrade sa odohrá aj dobové rukovanie vojakov do armády. O 14.hodine bude program pokračovať omšou v hradnej kaplnke svätého Michala archanjela a prezentáciou reliéfu Zasnúbenia Panny Márie z kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. O 16.hodine sprístupnia celosezónnu výstavu farbotlačí a expozíciu Ako sa staval hrad. Od mája bude hrad otvorený každý deň vrátane sviatkov až do 19.hodiny večer.

 

Pre opravu barokového Paláca Lubomirských postaveného v roku 1642 si však návštevníci nebudú môcť pozrieť niekdajšie expozície. „V tejto fáze sa očisťujú a odhaľujú pôvodné barokové fresky v interiéri paláca, ktorý tak postupne odhaľuje svoje skryté tajomstvá. Odkryté boli už aj pôvodné renesančné strieľne, obnovená bude aj čierna kuchyňa v objekte,“ informoval agentúru SITA riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Pri stavebných prácach pokračuje archeologický a reštauračný výskum. Palác bude sprístupnený verejnosti najskôr v lete, keď sa práce presunú do fázy reštaurovania. Po ich ukončení tu bude zriadená nová expozícia venovaná šľachtickým rodom, ktoré vlastnili hrad Ľubovňa. „Palác postavili v roku 1642 Lubomirski, potom ho obývali v 19. storočí Raiszovci, potom v 20. storočí Zamoyski, pokúsime sa zachrániť a ukázať prierez jednotlivými architektonickými a dekoračnými obdobiami,“ doplnil Mikulík. S rekonštrukciou paláca, ktorá bude stáť vyše 1,1 milióna eur, financovanej Prešovským samosprávnym krajom, sa začalo vo februári tohto roka. Cieľom rekonštrukcie pamiatky je vrátiť mu pôvodnú palácovú podobu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oprava hradu bude na jar pokračovať

Rekonštrukcia renesančného paláca na hrade Ľubovňa bude na jar pokračovať. Vláda na svojom stredajšom zasadnutí v Poprade rozhodla o pridelení 500-tisíc eur na rekonštrukciu paláca. „Sme spokojní, že práce budú pokračovať,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Náklady na druhú a čiastočne aj tretiu etapu rekonštrukčných prác renesančného paláca predstavujú takmer 1,3 milióna eur. Zvyšnú časť peňazí poskytne múzeu Prešovský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ.

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.