Turecká vláda chce získať z Talianska pozostatky Sv. Mikuláša

Turecká vláda zvažuje požiadať Taliansko o vrátenie pozostatkov svätého Mikuláša, aby ich mohli umiestniť do múzea, ktoré plánujú vybudovať v jeho rodisku. Oznámil to turecký minister kultúry Ertugrul Günay.Svätý Mikuláš, ktorý bol inšpiráciou pre vytvorenie mýtickej postavy Santa Clausa, bol grécky biskup, ktorý sa narodil koncom tretieho storočia n.l. v meste Patras v dnešnom Turecku. Väčšinu života prežil v neďalekom meste Myra, čo je dnešné turecké mesto Demre. Po jeho smrti 6. decembra 347 n.l. ho pochovali v Myre, avšak v 11. storočí jeho pozostatky preniesli do juhotalianskeho mesta Bari, kde sú pochované dodnes.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Našli ženu a muža, ktorí asi žili v období trójskych vojen

Archeologický tím objavil v starovekom meste Trója telá ženy a muža, ktorí pravdepodobne zomreli v roku 1 200 pred naším letopočtom. Ak sa to potvrdí, dvojica žila v období, ktoré sa stalo legendárnym vďaka Homérovým opisom. Ako uviedol vedúci výkopových prác a profesor archeometrie na univerzite v Tübingene Ernst Pernicka, telá objavili v blízkosti obrannej línie mesta vybudovanej počas doby bronzovej.

Vzdialení príbuzní Vlada III. Draculu

Britský herec známy najmä ako upír Edward Cullen je podľa genealógov vzdialeným príbuzným valašského vládcu Vlada III. Draculu, ktorý sa stal inšpiráciou hlavnej postavy slávneho románu Brama Stokera. Keďže mnohé európske šľachtické rody sú v príbuzenskom zväzku, je dávno známe, že k vzdialeným potomkom Draculu patrí aj britská kráľovná rodina. Práve cez tú je Pattinson vo vzťahu s bájnym grófom, ktorý sa narodil na území dnešného Rumunska v 15. storočí. Princovia William a Harry sú Pattinsonovi vzdialení bratranci. “Sledovanie rodiny Pattinsonovcov do dôb, kedy žil Vlad, bol náročný výskum, ale nakoniec sme dokázali úžasnú súvislosť s Twilight ságou,” uviedla genealogička Anastasia Tyler. Dracula, ktorý bol známy aj ako Vlad Napichovač, mal v obľube svojich nepriateľov nabodávať na koly. Napriek legendám o jeho krutosti však významne chránil Európu pred Turkami a bol spojencom uhorského kráľa Mateja Korvína. Krvilačného upíra z neho urobil až spisovateľ Bram Stoker v roku 1897. Táto postava sa stala tak populárnou, že o nej nakrútili viac ako 200 filmov.