Vzácny autoportrét da Vinciho vystavujú pri Turíne

Obrázok k článku, zdroj: net

Vzácny autoportrét talianskeho umelca a vynálezcu Leonarda da Vinciho, ktorý v minulosti vystavili len dvakrát, si ľudia v súčasnosti môžu pozrieť neďaleko Turína. Dielo renesančného maliara, hudobníka, sochára a architekta je súčasťou výstavy Leonardo: The Genius and the Myth. Otvorili ju len pred niekoľkými dňami, konkrétne vo štvrtok 17. novembra v bývalej kráľovskej rezidencii Reggia di Venaria zo 17. storočia. Obraz, ktorý je poistený na 50 miliónov eur, je umiestnený za špeciálnym sklom so senzormi pohybu. Ľudia si ho budú môcť pozrieť až do 29. januára. Výstava ponúka aj ďalších 30 diel od tohto umelca.

Autoportrét inak skladujú v turínskej Kráľovskej knižnici, kde ho vystavili v roku 1929 a 2006. Dielo je v zlom stave a tak jeho častejšie vystavovanie nie je možné. Každopádne, v máji 2019 by malo byť súčasťou veľkej výstavy vo francúzskom Amboise, ktorú pripravujú pri príležitosti výročia 500 rokov od smrti umelca. Leonardo da Vinci sa narodil 15. apríla 1452 v mestečku Vinci pri Florencii a zomrel 2. mája 1519 v spomenutom Amboise. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.