Otvoria detský kútik v skanzene pod hradom

Ilustračné foto,  zdroj: gemer.biz

Ľubovnianske múzeum pripravilo pred letnou sezónou pre návštevníkov národopisnej expozícii v prírode, skanzenu pod hradom Ľubovňa, v jednom z domčekov novinku v podobe Detského kútika. Múzeum tu predstavuje repliky starých hračiek, s akými sa deti hrávali v minulosti, ako sú malé hlinené a drevené zvieratká, záprahy, vozíky, fúriky, mištičky, tanieriky a hrnčeky z keramiky, vedierka, lopatky a formičky, či píšťalky od drotárov. Nechýbajú ani handrové bábiky rôznej veľkosti, ktoré v minulosti nazývali „popky“. Detský kútik sprístupní Ľubovnianske múzeum v piatok 8. júna. Na rozdiel od iných expozícií sa tu môžu návštevníci všetkých vystavených predmetov dotýkať a hrať sa s nimi, informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Okrem zážitku z objavovania nového si budú môcť rodičia alebo staršie deti sadnúť za malé krosná a utkať kúsok koberca. Hlavne pre malé dievčatá je tu možnosť vytvoriť si vlastný suvenír, jednoduchú handrovú bábiku. Pred objektom je pre deti vyhradená plocha s pieskoviskom s lopatkou a vedierkom, masívny drevený hojdací koník, drevený vozík a fúrik, kde sa deti budú môcť opäť pohrať. Malý domček s kútikom pre deti spoznajú návštevníci podľa veľkej dobovej fotografie dieťaťa na jeho priečelí. Oživením areálu Ľubovnianskeho skanzenu a lákadlom pre deti sú počas leta aj živé ovečky, kozičky a kačice.

Archeologické výskumy dokladujú, že prvé detské hračky z hliny sa vyrábali už v mladšej dobe kamennej. V blízkom regióne bolo pre Starú Ľubovňu významné stredisko výroby drevených detských hračiek mestečko Spišská Belá, kde sa výroba začala už koncom 19. storočia. Vyrábali sa tu hlavne maľované zvieratká. Neskôr družstvo v Spišskej Belej vyrábalo aj točovkovité hračky, ako bábätká, bábiky a panákov, ale aj koníky a tanečníkov. Vyrábali tu aj miniatúrny nábytok. Hračky vyrábali aj ľudoví rezbári v blízkych obciach Jurgov, Jezersko, Haligovce, Lechnica a Veľký Lipník. Vo Veľkej Lesnej sa dlho vyrábali goralské popky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Hrad ožije rozprávkami

Ľubovniansky hrad ožije rozprávkami. Ľubovnianske múzeum pripravilo pre žiakov základných škôl tradičné podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí – Vstúpte s nami do rozprávky.

Detská nedeľa

Od otvorenia letnej návštevníckej sezóny 1. mája 2005 poriada Múzeum slovenskej dediny podujatie každú druhú nedeľu. Návštevníci tak už mali možnosť zúčastniť sa Turčianskej nedele i podujatia Dnes tovariš, zajtra majster. V poradí ďalšou , už tradične poriadanou akciou je podujatie Detská nedeľa, ktorá sa v tomto roku bude konať
v nedeľu 29. mája.