Múzeum zreštaurovalo vzácne povalové trámy

Ilustračné foto k článku

V týchto dňoch ukončilo Ľubovnianske múzeum projekt reštaurovania 44 izbových povalových trámov. „Je to nosný, silný, hranatý, prostredný povalový trám domu. Centrum tohto trámu zdobili tesári nápismi a vyrezávaním, v ktorom sa zachovali prvky starého ornamentu ako emblémy krížov, solárne motívy, rozety, vročenia alebo meno fundátora,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Výzdoba trámov, nápisy, symboly slnka a kresťanské symboly urobené vrúborezom, ako aj zvykoslovie s tým spojené, sú podľa Mikulíka významným kultúrnym prejavom histórie tohto multikultúrneho regiónu.

Odborné práce na povalových trámoch urobili reštaurátori z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. Ľubovnianske múzeum to stálo 8 900 eur. Časť prostriedkov získalo múzeum z grantu z ministerstva kultúry, časť financovalo z vlastných zdrojov. Vzhľadom na citlivosť drevnej hmoty voči klimatickým podmienkam a drevokaznému hmyzu reštaurátori drevené trámy museli petrifikovať a konzervovať. Drevené trámy pochádzajú z okolia Starej Ľubovne z 18. až 20. storočia a podľa Mikulíka má Ľubovnianske múzeum jednu z najväčších zbierok týchto predmetov u nás. Niektoré z nich sa nachádzajú priamo v jednotlivých objektoch skanzenu pod hradom, iné sú vystavené samostatne v skanzene. Viaceré zo zachovaných povalových trámov pochádzajú z už zbúraných objektov v okolitých obciach a

Nápisy na trámoch boli väčšinou v miestnych nárečiach. V oblasti Spiša tieto trámy nazývali aj tragár, meštegren alebo sosromb. Keďže povalový trám bol nosným trámom, ktorý držal celú povalu, symbolizoval silu, a aj preto mu v ľudovom prostredí pripisovali magickú funkciu. Pod týmto trámom požehnávali mladý pár pred sobášom, mladej neveste tu snímali veniec z hlavy a kládli čepiec na hlavu. V niektorých prípadoch v minulosti prinášali pod tento trám ťažko rodiacu ženu alebo človeka s ťažkým skonom.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.

Obnova veže kostola sv. Jakuba si vyžiada desiatky miliónov

LEVOČA 24. mája 2001 (SITA) – “Už niet čo zachraňovať, treba meniť celé kamenné nárožia,“ zhodnotil stav veže levočského kostola sv. Jakuba po reštaurátorskom prieskume vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Do konca júna bude reštaurátorský prieskum na veži kostola ukončený. Do konca roka chcú reštaurátori urobiť prípravu pre kamenárske práce na nej. Náklady na obnovu veže odhadujú reštaurátori na desiatky miliónov korún, lebo treba vymeniť celé kamenné prvky. Obnovu veže, okrem chýbajúcich finančných prostriedkov, ohrozuje podľa I. Tkáča aj situácia u dodávateľa kamennej hmoty z lomu Králiky, ktorým je firma Mramor Krupina. “Dodávateľ nie je schopný garantovať dodávky kamennej hmoty“, uviedol vedúci ORA. Lom v Králikoch je podľa neho vydrancovaný a bude potrebné do neho veľa investovať, aby sa tam mohlo opäť ťažiť. Záujem o ťažbu kameňa nie je podľa Tkáča ani zo strany majiteľa lomu. Prípadný dovoz vyhovujúceho kameňa z najbližších lomov z Hoříc a Buřan v Česku by zvýšil náklady na reštaurovanie kostola sv. Jakuba. Tohto roku bude ORA Levoča pokračovať v reštaurátorských prácach na južnom nároží a priľahlej kamennej balustráde.

Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac než havarijný

LEVOČA 5. októbra 2001 (SITA) – Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac ako havarijný,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Prieskum veže, ktorý vykonali tohto roku pracovníci ORA potvrdil vysoký stupeň poškodenia celých kamenných blokov. Spolu s prieskumom urobili reštaurátori šablóny a sadrové odliatky najviac poškodených prvkov, ktorým hrozí vypadnutie zo steny. Súčasťou prieskumu bolo aj zameranie celej veže, ktoré doteraz neexistovalo.