Otvárame letnú návštevnícku sezónu v Múzeu slovenskej dediny!

Slovenské národné múzeum v Martine, Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje. Múzeum slovenskej dediny v tomto roku overovalo možnosť celoročnej prevádzky. V zimnom období pripravilo viaceré prezentačné podujatia venované výročnému zvykosloviu – martinská verejnosť tak mala možnosť zažiť tu autentickú podobu Fašiangov i Veľkej noci. Letná návštevnícka sezóna však začína v nedeľu 1. mája 2005 podujatím Turčianska nedeľa.

V programe, ktorý bude trvať od 10. do 16. hodiny sa priaznivci ľudovej kultúry stretnú s folklórnymi skupinami z Turca – s folklórnou skupinou Tiešňavan z Krpelian, ktorá vystúpi spolu s ľudovou hudbou Drienča a folklórnymi skupinami z obcí Podhradie a Belá. K nim sa pridá aj folklórny súbor Fatran z Martina. Potom spoločne postavia máj a priblížia podobu turčianskej svadby, oživia dvory jednotlivých usadlostí ukážkami spevu a tanca zo svojho repertoáru.

Súčasťou podujatia bude výstava približujúca zvláštnosti ľudovej kultúry z Turca umiestnená v objekte pošty z Necpál. Záujemcovia si z nej budú môcť odniesť aj slovníček už temer zabudnutých turčianskych výrazov a receptár turčianskych gazdiniek.
O 13.30 hod. sa uskutočnia ev.a.v. služby Božie v drevenom kostole z Rudna.

Počas celého dňa bude možné vidieť ukážky tradičnej ľudovej výroby – paličkovanie, tkanie, ukážky drotárskych prác či košíkárov.

Návštevníci majú k dispozícii okrem predajne s ľudovoumeleckými výrobkami aj občerstvenie v rázovitej krčme z Oravskej Polhory.

Martin, 21.4.2005
PhDr. Zelinová Hana

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veľká noc na dedine

V nedeľu, 20. marca 2005 sa v Múzeu slovenskej dediny Jahodnícke háje, v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční podujatie „Veľká noc na dedine“.

Detská nedeľa

Od otvorenia letnej návštevníckej sezóny 1. mája 2005 poriada Múzeum slovenskej dediny podujatie každú druhú nedeľu. Návštevníci tak už mali možnosť zúčastniť sa Turčianskej nedele i podujatia Dnes tovariš, zajtra majster. V poradí ďalšou , už tradične poriadanou akciou je podujatie Detská nedeľa, ktorá sa v tomto roku bude konať
v nedeľu 29. mája.