Otvárame letnú návštevnícku sezónu v Múzeu slovenskej dediny!

Slovenské národné múzeum v Martine, Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje. Múzeum slovenskej dediny v tomto roku overovalo možnosť celoročnej prevádzky. V zimnom období pripravilo viaceré prezentačné podujatia venované výročnému zvykosloviu – martinská verejnosť tak mala možnosť zažiť tu autentickú podobu Fašiangov i Veľkej noci. Letná návštevnícka sezóna však začína v nedeľu 1. mája 2005 podujatím Turčianska nedeľa.

V programe, ktorý bude trvať od 10. do 16. hodiny sa priaznivci ľudovej kultúry stretnú s folklórnymi skupinami z Turca – s folklórnou skupinou Tiešňavan z Krpelian, ktorá vystúpi spolu s ľudovou hudbou Drienča a folklórnymi skupinami z obcí Podhradie a Belá. K nim sa pridá aj folklórny súbor Fatran z Martina. Potom spoločne postavia máj a priblížia podobu turčianskej svadby, oživia dvory jednotlivých usadlostí ukážkami spevu a tanca zo svojho repertoáru.

Súčasťou podujatia bude výstava približujúca zvláštnosti ľudovej kultúry z Turca umiestnená v objekte pošty z Necpál. Záujemcovia si z nej budú môcť odniesť aj slovníček už temer zabudnutých turčianskych výrazov a receptár turčianskych gazdiniek.
O 13.30 hod. sa uskutočnia ev.a.v. služby Božie v drevenom kostole z Rudna.

Počas celého dňa bude možné vidieť ukážky tradičnej ľudovej výroby – paličkovanie, tkanie, ukážky drotárskych prác či košíkárov.

Návštevníci majú k dispozícii okrem predajne s ľudovoumeleckými výrobkami aj občerstvenie v rázovitej krčme z Oravskej Polhory.

Martin, 21.4.2005
PhDr. Zelinová Hana

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.