Vo Vrakuni zrekonštruujú pomník padlým v I. a II. sv.vojne

13. júla 2008 – Na Pomník padlým I. a II. svetovej vojne na Hradskej ulici v bratislavskej Vrakuni osadia novú pamätnú dosku. Ako agentúru SITA informovala tlačová hovorkyňa Vrakune Jasmína Matúšová, doska bude slávnostne odhalená v predvečer sviatku Všetkých svätých v októbri tohto roka. Bude na nej nápis “Pamätaj, aká drahá a ľúbezná bola domovina. Na pamäť padlým vojakom” v slovenčine a v maďarčine nakoľko obyvateľstvo Vrakune v období vojen tvorili prevažne rodiny maďarskej národnosti. Osadenie novej dosky bude stáť 60-tisíc korún (1 992 €). Hovorkyňa dodala, že pomník nebol od založenia poriadne renovovaný, preto bola táto rekonštrukcia už potrebná.

Pomník znázorňuje sochu vojaka s puškou v ruke. Podľa hovorkyne ho slávnostne odhalili v záhrade vrakunskej kaplnky v roku 1933. Postavili ho za peniaze zo zbierok vrakunských rodín a z príspevku vtedajšieho vedenia samosprávy. “Mramorová platňa s tridsiatimi menami je vlastne náhrobnou doskou mužov – Vrakunčanov odvedených za I. svetovej vojny, ktorí sa nikdy nevrátili späť do rodnej obce a ktorí nikde nemajú hrob,” vysvetlila Matúšová. Prvá svetová vojna zasiahla podľa nej Vrakuňu mimoriadne kruto, počas všeobecnej mobilizácie narukovali spoločne otcovia i synovia vo veku od 18 do 50 rokov. Po II. svetovej vojne do lona sochy umiestnili tabulu pre padlých počas druhej svetovej vojny, kedy zomreli dvaja civilisti. Stalo sa tak pri prechode frontu počas oslobodzovania Bratislavy.

Vrakuňa podľa Matúšovej vynaložila na údržbu pamätníka počas predošlých dvoch rokov 55-tisíc korún (1 826 €), za ktoré ho vyčistili, obnovili písmená a ochranný náter.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.