Od mája začnú práce na rekonštrukcii hradov

Kapušanský hrad, zdroj: net

Počas letnej sezóny sa v okolí Prešova budú rekonštruovať štyri hrady. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove dostane na tento projekt financie z ministerstva sociálnych vecí na krátkodobé zamestnanie 75 ľudí z radov nezamestnaných registrovaných na úrade práce. Tieto peniaze sú určené na mzdy pracovníkov, odvody, ochranné pomôcky a na stravu. Obce a mestá, kde sa projekt bude realizovať, dostanú z ministerstva kultúry financie na materiál, náradie a jedného koordinátora. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede riaditeľ prešovského úradu práce Ladislav Babuščák. Ako uviedol, na Slovensku sa bude v rámci tohto projektu opravovať 19 hradov, kde sa zamestná 296 uchádzačov o zamestnanie. Prešovský úrad práce bol najúspešnejším, keď mu prešli štyri hrady – Šarišský vo Veľkom Šariši, Kapušiansky v obci Kapušany, hrad Šebeš v Podhradíku a v Sabinove oprava mestského opevnenia. Práce budú trvať šesť mesiacov a plánujú ich začať 2. mája.

Pilotný projekt rekonštrukcie hradov bol vyskúšaný vlani v Uhrovci a vo Veľkom Šariši. Na Šarišskom hrade pracovalo 30 ľudí z radov nezamestnaných po dobu šiestich mesiacov. Podľa všeobecného hodnotenia sa urobil kus kvalitnej práce a na hrad prichádza stále viac návštevníkov aj zo zahraničia.

Ako uviedol primátor Veľkého Šariša Mikuláš Drab, na projekt v tomto roku získali 64 tis. € a bude na ňom pracovať 40 ľudí. Výberové konanie budú robiť v stredu, o prácu majú záujem aj niektorí nezamestnaní, ktorí tu pracovali vlani. Spoluúčasť mesta predstavuje 3,5 tis. €. Na Šarišskom hrade sa chcú pustiť do konzervácie a čiastočnej rekonštrukcie hradu. V tomto roku chcú prioritne dokončiť vonkajší plášť delostreleckého bastiónu. Ide o objekt, ktorý od 17. storočia slúžil na ochranu prístupovej cesty pred útokmi ťažkými zbraňami. Projekt nadviaže na práce z vlaňajška a rieši premurovanie a domurovanie stien bastiónu, opravu pieskovcových prvkov jeho nároží a osadenie nových i pôvodných kordónových pieskovcových ríms. Kamenno-murárske práce budú pokračovať na oprave zdevastovaných kurtín (ochranných múrov medzi baštami) smerom k vstupnej vežovej bráne.

Obec Kapušany získala na svoj projekt 40 400 € a prácu na hrade nájde 20 ľudí z radov nezamestnaných. Záujmom obce je odstrániť z hradného vrchu náletové dreviny, opraviť vonkajšie predhradobné múry a zlepšiť prístupovú cestu, ktorú vyplavili dažde. Výberové konanie už majú za sebou, záujem o prácu prejavilo 62 nezamestnaných.

Nad obcou Podhradík sa nachádza hrad Šebeš, z ktorého ostal len náznak múrov. Samospráva chce opraviť hradobné zvyšky tak, aby boli lepšie viditeľné zdola, potrebujú tiež odstrániť náletové dreviny a upraviť prístupovú cestu. Obec získala 14 850 tis. € na projekt a bude môcť zamestnať na hrade päť ľudí. Starosta Ladislav Stanek informoval, že si už vybrali dvoch odborníkov, z toho jedného archeológa a troch pomocných pracovníkov.

V Sabinove na oprave mestských hradieb bude pracovať desať ľudí z radov nezamestnaných. Je to jediný projekt, ktorý sa týka mestských hradieb.

Podľa Babuščáka prijatí pracovníci si podľa odborného zaradenia mesačne zarobia v hrubom 500, respektíve 400 €, majú právo aj na stravu vo výške tri eura na osobu a deň. Zamestnávateľ bude za ne riadne platiť sociálne a zdravotné odvody, dostanú potrebné pracovné pomôcky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Hm, dalsia ukazka, ze s

  Hm, dalsia ukazka, ze s peniazmi na pamiatky to na SK nie je az take zle… ked sa dokazu doslova vyhodit vo vyske 15k EUR na neviditelne torzo dakeho hradu Sebes.. Uz som to tu spominal, pri nedavnych dotaciach, ze by ma zaujimalo, kto o tychto peniazoch rozhoduje, a ci uz bol niekedy na nejakej SK zrucanine…

   

  Pomylena krajina, nic nove pod slnkom..

   

  Vy co sa tu profesionalne tocite okolo pamiatok, vratane nakupu materialu.. povedzte mi pre moju skromnu predstavu, v akom rozsahu by sa dalo zasiahnut na kostole Sv. Ignaca na Gymesi, kde sa angazujem – za 15k EUR. Sebes je v porovnani s tymto objektom hole nic.

  Vdaka.

Comments are closed.