Obnovujú hrad, musia však platiť za prenájom pozemkov

Obrázok k článku

Ilavská Astronomicko-historická spoločnosť v súčinnosti s obcou Lednica na vlastné náklady opravuje zrúcaninu Lednického hradu. Ročne však musí obec platiť 300 eur za prenájom pozemkov spoločnosti Lesy SR. “Chceli by sme rekonštruovať, teda zakonzervovať celú túto zrúcaninu, vrátane úprav prístupovej cesty a vybudovania nejakého zázemia nielen pre dobrovoľníkov, ale aj pre návštevníkov, také minimúzeum. Ak by sme to rozšírili o spomínané pozemky, nájom by stúpol asi na dvojnásobok,“ povedal predseda spoločnosti Peter Martinisko.
“Je to choré, že niekto sa o niečo začne starať, keď chce nejakej pamiatke pomôcť, aby ešte platil im za to, že sa vlastne o to môže starať,” skonštatoval Martinisko. Na opravu pamiatky a projektovú dokumentáciu získavajú síce granty z ministerstva kultúry, z týchto peňazí však prenájom Lesom SR platiť nemôžu. “Buď prispejú dobrovoľníci alebo návštevníci hradu,” vysvetlil Martinisko.

Na tento problém poukazuje aj starosta obce Lednica Milan Barka. Chyba podľa neho nastala ešte v 70-tych rokov, keď síce obec získala pamiatku, nie však pozemky pod ňou. Situácia by sa dala podľa starostu riešiť výpožičkou za obligátne euro alebo delimitáciou. Kým totiž nebudú vysporiadané pozemky, nemôžu na obnovu pamiatky získať eurofondy. “Teraz nastala situácia, že my sme pred nejakými tromi, štyrmi rokmi predali 51 percent objektu za obligátnu korunu Astronomicko-historickej spoločnosti. Nám ostalo 49 percent, tak teraz oni musia urobiť nájomnú zmluvu, že aj tých 49 percent nášho podielu budú používať oni, aby sme dostali grant na opravu hradu. A zároveň budeme musieť vyriešiť zasa nájom na prístupovú cestu a tie objekty, ktoré sa tam majú podľa projektovej dokumentácie urobiť,” informoval Milan Barka.

“Zákon nám neumožňuje prenajímať za euro,” argumentuje hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. Nie je podľa neho možné ani to, aby výšku prenájmu na pozemky pod hradom znížili. “Lesy SR musia konať v súlade so zákonom a tu je potom problém, že pokiaľ by sme pristúpili k nejakému výraznému zníženiu nájmu, mohli by sme byť obvinení z nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom,” objasnil.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Románske rotundy sa začali aktívne obnovovať

Obnova románskych rotúnd – ojedinelých pamiatok sakrálnej architektúry na Slovensku, bola jednou z tohtoročných hlavných cieľov grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Prioritou bolo šesť románskych rotúnd, ktoré patria medzi najstaršie zachované sakrálne stavby na našom území. Ide o Kaplnku sv. Anny v Prihradzanoch, Kostol sv. Margity v Šiveticiach v okrese Revúca, rotundy v Bíni v Novozámockom okrese a v Nitrianskej Blatnici v Topoľčianskom okrese a tiež o Rotundu sv. Juraja v Skalici a Rotundu Povýšenia Sv. Kríža v Križovanoch nad Dudváhom v Trnavskom okrese. Z nich v najhoršom stave sú – Kaplnka sv. Anny v Prihradzanoch a Kostol sv. Margity v Šiveticiach. Najväčšie príspevky spomedzi nich preto dostali práve vlastníci spomínaných dvoch kaplniek. O dotáciu nepožiadali podľa Ministerstva kultúry SR len majitelia Rotundy sv. Juraja v Skalici.

Odpovede

Comments are closed.