Po 300 rokoch začali opravovať Čachtický hrad

Na Čachtickom hrade začali konzervovať tie časti hradu, ktoré najviac ohrozujú ľudí. Ide však len o malé percento potrebných opráv.Najohrozenejšie časti Čachtického hradu už asi dva mesiace konzervujú reštaurátori. Ide o tie časti hradu, ktoré bezprostredne ohrozujú návštevníkov legendami opradenej pamiatky. Napriek tomu, že vstup na hrad asi tri kilometre za obcou Čachtice je len na vlastné riziko, každý deň si naň nájdu cestu stovky ľudí.

Sídlo krvavej grófky Alžbety Bátoriovej dali postaviť ešte v 13. storočí, posledných tristo rokov hrad pustol. “Naše úsilie sa zameria na konzerváciu tých hradných múrov a klenieb, ktoré najviac ohrozujú návštevníka pri jeho vstupe do hradu. To znamená druhá brána s podchodnou klenbou a oporné piliere kaplnky s omietkovým maľovaným terčom,” uviedol Michal Hrčka zo spoločnosti Obnova, ktorá hrad konzervuje. Obec Čachtice na to získala prostriedky z ministerstva kultúry. Opravy si vyžiadajú približne 66 tisíc eur.

Hrčka však upozorňuje, že ide len o malé percento z najnevyhnutnejších opráv. “Nevyhnutnú sanáciu z môjho pohľadu vyžadujú hlavne posledné dva relatívne kompaktné objekty kaplnka a obytná veža.” Starostka obce Anna Ištoková hovorí, že kaplnku chcú zastrešiť, dôležité je podľa nej statické zabezpečenie hradných múrov. Obec s ročným rozpočtom 1,66 milióna eur na chod celej obce si to však nemôže dovoliť. Prostriedky plánuje získať z eurofondov. “V novembri máme termín podania projektu v hodnote asi 2,49 milióna eur,” doplnila starostka.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

Comments are closed.