Na Bazilike sv. Egídia v Bardejove začali vymieňať strešnú krytinu

Na streche Baziliky sv. Egídia v Bardejove začali vymieňať krytinu, ktorej zlý stav spôsoboval zamákanie najmä pri silných dažďoch.

Všimla si bardejovská spolupracovníčka Marta Mochnacká: “Celá obnova strešnej krytiny na celej ploche 1800 metrov štvorcových, by mala trvať asi tri mesiace a vyžiada si 4,5 až 5 miliónov korún. Ako pre dnešný Regiónžurnál potvrdil dekan rímskokatolíckej cirkvi Pavol Márton, finančne 1 miliónom korún prispelo i samotné mesto. Štedro sa prejavili sponzori a samotní veriaci. S otáznikom ostáva zatiaľ žiadosť farského úradu na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, pretože Agentúra na podporu regionálneho rozvoja, rozhodla o zaradení projektovej žiadosti obnovy na Bazilike sv. Egídia do projektového rezervoáru, teda zásobníka projektov. Ak by došlo k uvoľneniu nenávratného finančného príspevku z ministerstva, konkrétne 12 miliónov korún, uskutočnili by sa aj ďalšie potrebné zásahy ako maľba interiéru Baziliky, či pastofória.”


Zdroj: Branislav Koscelník, Regiónžurnál

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnovili mozaiky Ružencovej baziliky v Lurdoch

Francúzsko. Mozaiky pochádzajúce z 15. storočia v Ružencovej bazilike v mariánskom pútnickom mieste Lurdy zažiarili novými farbami. Reštauračné práce na 15 mozaikách na rozlohe 2000 metrov štvorcových boli veľmi náročné. Okrem mimoriadnej veľkosti mozaík dali reštaurátorom zabrať mnohorakosť znázornených postáv i široká paleta použitých farieb.

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”

Deň múzeí: Šarišské múzeum Bardejov

Deň remesiel – akcia zameraná na ukážky prác remeselníkov, výroba keramiky, točenie píšťaliek, šindliarstvo atď., o 14,00 hod. – vystúpenie folklórneho súboru Topľan. Miesto konania: skanzen Bardejovské kúpele. Dátum konania: 15. mája 2005, Vstupné: 40,- Sk, zľavnené 20,-Sk a 10,-Sk