Obnovili krídlo Lukáčovského kaštieľa

Spustnutý kaštieľ v Lukáčovciach v okrese Nitra dostalo do prenájmu občianske združenie Alexu za symbolickú korunu. Vypracovalo projekt na jeho rekonštrukciu, v ktorom plánuje zriadiť Centrum pomoci deťom. Za štyri roky sa v spustnutom kaštieli urobilo kus práce. Podarilo sa zachrániť jedno krídlo ranogotickej stavby z 15. storočia.
Centrum by malo zastrešovať deti z detských domovov, vzdelávacie aktivity a oživovanie remeselných tradícií. „Preinvestovali sme osem miliónov korún, z toho väčšinu predstavuje dobrovoľná práca, zisky z benefičných akcií, reklamy, darov a percentnej dane. Sumou stotisíc korún prispel fond Pro Slovakia. Na stavebných prácach sa brigádnicky podieľajú dobrovoľníci a študenti z krajín Európskej únie v rámci letných táborov.
Náklady na celkovú rekonštrukciu však predstavujú 70 miliónov korún a dokončenie prác závisí od získania ďalších financií,“ povedal viceprezident združenia Alexu Vladimír Volák. Združenie má objekt v prenájme na sto rokov.
(bej)

Zdroj: Denník SME, 30. 4. 2003 (upravené)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Národný skautský dom chcú otvoriť už toto leto

Starobylý meštiansky dom v Banskej Štiavnici, kde finišujú s rozsiahlymi opravami, sa má už toto leto stať centrom slovenského skautingu, ale i miestom stretávania skautov z celého sveta. Paradoxom je, že väčšinu opráv sa podarilo dokončiť iba vďaka zahraničným nadáciám. Štát ani samotné mesto na rekonštrukciu neprispeli…

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”