Hľadači pokladov objavili mince v hodnote 4,5 milióna dolárov

Obrázok k článku

Trojčlenná posádka lode S/V Capitana objavila vo vodách v blízkosti floridského mesta Vero Beach španielske zlaté mince v hodnote 4,5 milióna amerických dolárov (v prepočte asi 4,08 milióna eur). Poklad pochádza z lodí, ktoré potopil hurikán 30. júla 1715, keď sa plavili z Havany do Španielska.

 

Medzi 350 mincami, ktoré našli presne po 300 rokoch od stroskotania plavidiel, je deväť vzácnych kráľovských osemescudových mincí. Podľa Brenta Brisbena, ktorého spoločnosť 1715 Fleet – Queens Jewels vlastní práva na vraky, sa doteraz vedelo iba o existencii 20 takýchto kúskov. „Zlato vyzerá akoby do vody spadlo len včera,“ vyjadril sa 51-ročný potápač William Bartlett, jeden z členov posádky, ktorá mince objavila. Ten sa vyjadril, že pátra po pokladoch, pretože ho to baví, o peniaze mu vraj nejde. Odmietol preto prezradiť, aká bude výška jeho odmeny za nájdenie mincí. „Som iba chlap, ktorý sa plaví po mori a žije svoj sen,“ uviedol.

 

 

foto: reuters

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

NBS dáva do obehu pamätnú dvojeurovú mincu

Národná banka Slovenska (NBS) začne 10. novembra vymieňať pamätnú dvojeurovú mincu s tematikou „17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – 20. výročie“. Na národnej strane euromince je ako symbol slobody a demokracie vyobrazený štylizovaný zvon zo zväzku kľúčov. Autorom výtvarného návrhu národnej strany euromince je Pavol Károly a milión kusov mincí vyrazila Mincovňa Kremnica.

Rekonštrukčné práce na Queen Mary budú hotové do konca roka

Rekonštrukčné práce na legendárnej lodi Queen Mary, ktorá prechádza od roku 2008 kompletnou renováciou za päť miliónov amerických dolárov (približne 3,66 milióna eur), by mali byť hotové do konca roka 2010. Historické plavidlo kotví od roku 1967 v kalifornskom Long Beach, kde je obľúbenou turistickou atrakciou. V rámci nových investícií na nej renovujú salóny a banketové miestnosti. Celkovo 75 luxusných kajút upravujú do štýlu Art Deco, pričom do nich inštalujú moderné zariadenie ako napríklad televízory s plochými obrazovkami. Úpravy sa podľa spoločnosti Delaware North Cos. dočkajú aj zvyšné kajuty.