O Cenu verejnosti v súťaži Via Bona bojuje deväť firiem

Obrázok k článku

O Cenu verejnosti za najlepší príklad zodpovedného podnikania bojuje deväť firiem, ktoré postúpili do užšieho výberu na ocenenie Via Bona Slovakia. Súťaž každoročne organizuje Nadácia Pontis s cieľom odmeniť firmy, ktoré podnikajú zodpovedne a transparentne, myslia na svojich zamestnancov, zákazníkov, životné prostredie a sú citlivé voči okoliu, v ktorom podnikajú. Do 16. ročníka súťaže sa prihlásilo 75 firiem a hodnotiaca komisia vybrala 23 z nich. O Cene verejnosti môžu ľudia hlasovať do 13. marca. Ocenenie Nadácia Pontis udelí 17. marca na slávnostnom galavečere v Bratislave. “Viaceré firmy na Slovensku dokazujú, že podnikanie môže mať výnimočný prínos pre spoločnosť a krajinu,” píše vo vyhlásení Nadácia.

 

O titul bojuje napríklad kaviareň Dobre&Dobré v Bratislave, ktorá je od svojho otvorenia v novembri 2014 jedinou prosociálnou kaviarňou v Európe zamestnávajúcou ľudí bez domova, aj družstvo GreenCoop z južného Slovenska, ktoré produkuje paradajky pestované výlučne v skleníkoch, vykurovaných geotermálnou vodou. Do finále postúpila spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia s projektom Elderly, ktorý sa venuje starším ľuďom s cieľom spríjemniť život osamelým klientom z domova sociálnych služieb. Medzi finalistami je aj bitúnok HSH z Veľkého Zálužia, ktorý ponúka svojim zamestnancom možnosť ubytovať sa v domovej zástavbe neďaleko pracoviska. Postúpil aj projekt Dobrý obchod na portáli SAShE.sk , ktorý umožňuje kreatívnym ľudom a neziskovým organizáciám predávať svoje ručne robené výrobky ako aj spoločnosť IKEA, ktorá sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby vo svojich domácnostiach znižovali spotrebu energie, vody či minimalizovali odpad.

O titul bojuje aj malá firma Obnova, ktorá sa zameriava na obnovu historických stavieb. Využíva tradičné technológie s lokálnymi a neškodnými materiálmi, akými sú vápno, kameň, korok, slama, ovčia vlna, konope, drevo a iné. Obnova v roku 2001 spoluzaložila portál Obnova.sk, čo zachránilo spolu s komunitou niekoľko desiatok pamiatok poskytnutím vhodných informácii vo vhodnom čase.

 

Hlasujte: http://ekonomika.sme.sk/c/20096711/zvolte-si-najlepsi-podnikatelsky-projekt.html#ixzz415zS48Nj

 

Ocenenie Via Bona Slovakia udeľuje Nadácia Pontis firmám od roku 1998. Podľa organizátorov je zmyslom inšpirovať aj iné spoločnosti k zodpovednému a transparentnému podnikaniu. Firmy zároveň získajú spätnú väzbu na svoju činnosť od nezávislých expertov z oblasti podnikania, ktorí sú členmi poroty Via Bona Slovakia. Viac podrobností o hlasovaní pre verejnosť nájdu záujemcovia na stránke http://www.viabona.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenia vynovené historické stavby regiónu Malých Karpát

Zviditeľnenie pozitívnych príkladov obnovy architektonického dedičstva v oblasti Malých Karpát je cieľom Ocenenia za príkladnú obnovu. Súťažou chce občianske združenie Academia Istropolitana Nova (AINova) prispieť k zachovaniu kultúrneho dedičstva v podobe historických stavieb v malokarpatskom regióne. Práve rôzne historické stavby a to nielen tie, ktoré sú ako pamiatky chránené, sa významne podieľajú na vytváraní typického rázu každej krajiny.

Minulý rok dala Nadácia VÚB na granty vyše milión eur

Nadácia VÚB v roku 2010 podporila 174 projektov za celkovo vyše milióna eur. Najviac prostriedkov, takmer 40 percent, smerovalo do charity a zdravotníctva a na podporu kultúrneho dedičstva a umenia vyše tretina. Do oblasti vzdelania smerovala takmer pätina a na šport takmer desatina z objemu darovaných prostriedkov. Za svoje aktivity v oblasti zodpovedného podnikania a firemnej filantropie získala VÚB vlani aj hlavnú cenu Via Bona Slovakia. “Pre VÚB je príznačné, že každoročne investuje do zmysluplných projektov v oblasti charity, vzdelania, umenia, kultúrneho dedičstva a športu. Vlani tam smerovalo viac ako milión eur,” tvrdí generálny riaditeľ a predseda správnej rady Nadácie VÚB Ignacio