Noviny z Kvačianskej doliny – Jar 2006 (gáter a poriská)

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Černica a Vločka

Keď som sa vrátil z obchodu, tak boli v maštali dve kozliatka. Mica sa okotila. Už mala vonku aj placentu a už boli aj olízané. Ale jedno z nich umrelo, hoci sme sa ho snažili zachrániť ako sa dalo, aj sme mu kúpili cumeľ, ale nepomohlo. Nakoniec ho Miro – Lemra odniesol na druhý breh potoka, kde ho zasnežilo, až vyzeralo ako jaskynná maľba. Druhé, celé čierne a mimoriadne životaschopné sme nazvali Černica. Potom Miro – Lemra odišiel, vraj Líza má termín až o týždeň. Ešte ten deň, čo odišiel, tak sa okotila aj ona. Pri tomto pôrode som bol a aj som trošku pomohol. Kozliatko je celé biele a o dosť menšie ako Černica. Nazval som ho Vločka (ovsená). Obe sú v poriadku a čuduj sa svete, stále poskakujú ako kozľatá.

Poriská

Zbrusu nové poriská na:
Hlavatku, pucku, pobíjačku, šťubajku a malé kladivko.
Hoci je marec, ešte stále je dobré robiť dnuka pri hoblici. Siedmeho tu bolo ráno -18C. A snehu dva metre. A vraj jar!

Gáter

Z gátra sa tuším stáva pravidelná rubrika, veď aj má prečo. Konečne som dorobil ozdobný rebrík k poklopu, práca na ňom bola prerušená mojími dvoma chorobami a teda behaním za lekármi do Mikuláša. A do toho ešte prišli aj kozliatka, ťahala sa tá robota ako sopeľ. Ale rebrík je už na svete a na svojom mieste, k priečniku je prichytený dvoma tiplami (drevenými kolíčkami), aby sa nepodšmykoval. Šteblíky a lišty sú z jaseňa a žrďe zo smrečkov, ktoré som dvojstranne okresal na 4cm a zahobľoval uberákom. Rovno pod rebríkom je odpadný kanál, kade tečie voda, ktorá už v kolese vykonala svoju robotu a napriek tomu nie je ani trochu unavená.

Je to naozaj panský, buržujský rebrík, neviem, či by som si ho nemal dať do vitrínky, aby sa mi nezašmudlal používaním…

V pilinovej bedni som urobil maličké vrátka, aby sme mohli vyberať piliny pohodlne zdola. A musíme sa vážne zamyslieť, čo budeme s nimi robiť, vidím to na piliňák. Na brikety by to chcelo sušičku a lis a to je na nás príliš náročné. Keď som robil tie vrátka, tak celý deň fučal strašný nárazový vietor a boli asi štyri pod nulou. Oveľa radšej by som si čítal pod perinou Gottšalka.

A všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi (zaklinoval, vymenil očko na trn, osekal spodok) som zdvihol klesnuté vráta pod gátrom a osadil na ne závory, ktoré som si porichtoval ešte v januári. Jedna je z buku a druhá z červeného smreku. Potreboval som na to tieto nástroje: vodováha, uholník, meter, sekerka, dve dláta, obuch, dve vŕtačky, tri vrtáky, pílka čapovka, tesárska ceruza a tenká ceruza. Človek je otrok svojho náradia…

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) Stavebné práce a iné poznámky o živote na Oblazoch od 12. 9. 2005, zapísal vtedajší stály obyvateľ mlyna Miro Čársky

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články