Noviny z Kvačianskej doliny – Jeseň 2006 (Kosisko a iné)

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Kosisko a iné

Keďže dlhý Martin má skoro dva metre, odporučil som mu aby vyrobil kosisko špeciálne pre seba a tak nekonečne dlho osekával dlhý jaseňový štiep a potom ho nekonečne dlho hobľoval a nekonečne dlho do neho čapoval rúčku a nasádzal objímku a zosekával šikminku.

Ja som robil klasickú kováčinu na studeno, poohýbal som daľšie jazdce z pásoviny a urobil aj horné zatváranie zadných vrát do gátra. Takisto som urobil koníka k hobľovačke s klasickými rybinovými čapmi, hoci Pedro mal blbé pripomienky, že to malo byť z hranola a nohy z dosák a celé sklincované dokopy, že by sa to potom viac k tej hobľovačke hodilo. No neviem. Musím sa priznať, že som toho koníka robil pre radosť a  aby som si zopakoval vymeriavanie dvojitého rybinového čapu na guľatine. Je to asi najzložitejší čap aký som robil. Klasické sedlové čapy, záseky krokiev, či rybiny na hambálkoch a zavetreniach sú oproti tomu nič. Posledná robota, ktorú urobil Martin pred koncom roka bol drevený vešiačik do pitvora, namiesto tej hnusnej dosky, v ktorej boli namlátené klince.

Gáter

Tentokrát sme prerobili vrátka pri transmisii na klasické rámové vráta, operili doskami z našej píly a zavesily na staré pánty. Klincom som trochu zahranatil a vyhladil hlavičky. To sú také pamiatkárske finty, ktoré by som možno nemal prezrádzať.

Martin vyrobil krátky rebrík z gátra na povalu, čiže máme gáter priestupný horizontálne aj vertikálne kompletne. Nechcelo sa mu vyrábať zdobené koncové lišty a tak na ne nahobľoval profil. Pôsobí to zvláštne, ale moc to nevidno.

Kresanie

Poposúvali sme si trámy nad čiernou kuchyňou a do priestoru, ktorý takto vznikol, sme trojstranne okresali dva trámy. To preto, aby sa už konečne mohol strop niekedy zamazať hlinou, čím by získal dobrú izolačnú schopnosť, ktorá by nám pomohla aj v zime, aj v lete.

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) Stavebné práce a iné poznámky o živote na Oblazoch od 12. 9. 2005, zapísal vtedajší stály obyvateľ mlyna Miro Čársky

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.