Noviny z Kvačianskej doliny – Jeseň 2005 (drevo a kamenná podlaha)

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Piatkový seriál Kreše mlynár, kreše kameň (noviny z Kvačianskej doliny) 

Drevo

Cingulár sme so Zajcom vzápätí zložili z povaly, zošili na neho remeň a začali píliť drevo na zimu a voziť do kôlne horného mlyna. Potom som pokračoval sám ešte tri dni a na štvrtý deň mi pomohol Miro – Lemra.

Milan nám vybavil drevo na Poľane, čo boli zvyšky po ťažbe a tak sme sa narobili aj tam. Milan ho porichtoval ringo pílou na metrovicu a ostatní ho gúľali dole svahom až k ceste a tam sme ho potom naložili na V3S a odviezli k hornému mlynu (k dolnému sa autom nedostaneme), kde ho aj riadne zasnežilo. Je tam toho asi 10 m3.

Kamenná podlaha

Aby nebolo roboty málo, tak som sa pustil aj do kamennej podlahy za gátrom. Všelikto mi nosil štrk: brigáda enviromentalistov, Parafín aj Zajc, ale vysvitlo, že treba nanosiť asi trikrát toľko, čo nanosili oni a to už ostalo na mňa. Kým nasnežilo stihol som urobiť takú plochu, aby som mohol dať naspäť bedňu na piliny a s tým som túto robotu uzavrel až do jari.

Kopec roboty

Za jeseň sa urobilo aj kopec drobnej práce, ktorá stojí v úzadí a nevidno ju, ale tiež vyžaduje svoj čas. Napr. dievčatá vyčistili dekle náhona, milan zašamotoval ohnisko pece a vybielil izbicu, ja som omietol časť pece hlinou a dotesňoval som horný mlyn kde sa dalo (lebo sa na ňom zimovalo naposledy asi pred 30 rokmi), Pedro so Zajcom upratali podpílnicu od pilín a hoblín, Hofman sa snažil dorobiť ozdoby na koncoch pozdĺžnikov pílnice (ale nedorobil, lebo Hofman je majster nedokončených vecí), Milan vyrobil španovák na remeň od gátra a presunul elektráreň na menšiu remenicu (čo bolo kotraproduktívne a len mi to nakoniec robotu prirobilo pri náprave) a určite viac vecí, ale už si teraz nespomeniem…

Stavebné práce a iné poznámky o živote na Oblazoch od 12. 9. 2005, zapísal vtedajší stály obyvateľ mlyna Miro Čársky

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články