Návštevnosť Trenčianskeho hradu láme rekordy

Obrázok k článku

Denná návštevnosť Trenčianskeho hradu láme rekordy, dominantu Trenčína navštívilo v nedeľu 2. augusta až 1 295 platiacich návštevníkov.

 

Nárast návštevnosti dokumentuje aj porovnanie mesiacov júl v rokoch 2014 a 2015. Kým pred rokom si vstupenku na hrad kúpilo 16 131 návštevníkov, v tomto roku to bolo takmer 19-tisíc ľudí. Trenčianske múzeum v Trenčíne pripravilo v tomto roku viacero aktivít, ktoré hrad zatraktívnili. Agentúru SITA o tom informoval Peter Pastier z Trenčianskeho múzea.

 

Od 6. júna je otvorená jedinečná výstava mýtických zvierat z povestí, rozprávok a ľudových príbehov rôznych kultúr sveta Draci a drakobijci, ktorá láka deti aj dospelých. V rovnakom čase múzeum sprístupnilo návštevníkom aj stálu expozíciu nábytku Reminiscencie v Ľudovítovom paláci. Mobiliár z rokov 1640 – 1890 predstavuje ukážku bývania pôvodných majiteľov a vlastníkov hradu. Nábytok a bytové doplnky pochádzajú zo zbierok Trenčianskeho múzea.

 

Koncom júna bol otvorený nový priestor hradnej kasárne na dolnom nádvorí. Historický objekt zo 16. storočia začína ožívať umením, starými zbraňami i kultúrnymi podujatiami. Prínosom objektu je vznik jedinečných expozičných priestorov s možnosťou vystavenia predmetov, ktoré boli doteraz pred očami návštevníkov ukryté v depozitároch. Názov Nedobytý nesie stála expozícia chladných a palných zbraní.

 

Netreba zabudnúť ani na dobový tábor s vystúpeniami sokoliarov a zábavnou scénkou s derešovaním o tom, ako sa kradnúť neopláca.

 

Trenčiansky hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a dôležité karpatské priesmyky, cez ktoré viedli obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho starobylých priestoroch výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Vlani si cestu na hrad našlo približne 100-tisíc návštevníkov.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články