Cesta na Trenčiansky hrad je už bez kovovej klietky

Obrázok k článku

Trenčiansky hrad je opäť otvorený pre verejnosť aj počas týždňa. Návštevníci hradu už nebudú prechádzať popod kovovú konštrukciu, ktorá pôvodne chránila prístupovú cestu. Po necelom mesiaci intenzívnych prác je konštrukcia odstránená.

 

Kovová klietka nad prístupovú cestu k Trenčianskemu hradu pribudla po páde hradbového múru v roku 2003. Mala zaistiť stopercentnú bezpečnosť návštevníkov. Po rokoch opráv a statickom zabezpečení múru už neboli kovové zábrany potrebné. Trenčianske múzeum, ktoré je správcom hradu, rozhodlo o odstránení zábran a otvorení staronových výhľadov. Nepotrebnosť kovovej klietky potvrdili dva statické posudky. Demontáž konštrukcie a jej odvoz zabezpečovala Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja. Informoval o tom Matej Plánek z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a najväčším ťahákom pre turistov v Trenčíne. V predchádzajúcich rokoch si cestu na hrad nachádzalo do 100-tisíc ľudí ročne, v roku 2014 už návštevnosť prekonala stotisícovú hranicu. V roku 2015 si vstupenku na Trenčiansky hrad kúpilo rekordných 110-tisíc návštevníkov. Hrad je súčasťou Trenčianskeho múzea, ktoré patrí do pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články