Návštevnosť Trenčianskeho hradu klesá

Odkedy sa na Trenčianskom hrade zrútila časť opevnenia z 15. storočia, návštevnosť klesá. Rok predtým, ako opevnenie spadlo, v roku 2002, prišlo na hrad vyše 100-tisíc ľudí, vlani to bolo už len 70-tisíc.

Riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová si myslí, že za nižšiu návštevnosť môžu aj rôzne fámy. “Vlani vypadla menšia časť múru a hneď sa začali šíriť reči, že hrad je zatvorený. Dodnes dostávame otázky, či už je hrad otvorený, hoci zatvorený ani nebol,” hovorí.


Návštevnosť Trenčianskeho hradu zrejme ovplyvní aj odchod divadelnej šermiarsko-kaskadérskej skupiny Normani, ktorá vlani na nádvorí južného opevnenia hradu predvádzala dobové rytierske turnaje na koňoch. Rytierska skupina však dostala ponuku zo zahraničia a tento rok už baví návštevníkov hradov vo Francúzsku. “Odchod Normanov ma veľmi mrzí, boli ťahákom letnej sezóny. My im, žiaľ, nedokážeme pripraviť také podmienky, aby zarobili dosť peňazí a celý rok z nich uživili seba i kone,” hovorí riaditeľka.


Ďalšia obľúbená atrakcia Trenčianskeho hradu – nočné prehliadky zatiaľ zostáva. “Sezóna nočných prehliadok sa začína 24. júna a bude trvať až do septembra,” hovorí Babičová. Nočná prehliadka hradu je akási púť po nádvoriach a zákutiach hradu plná prekvapení. “Na ľudí čakajú duchovia, strašidlá, ukážka stredovekého mučenia, ale aj bežne neprístupné podzemné priestory hradu,” hovorí Laco Sekerka zo združenia Wagus, ktoré nočné prehliadky organizuje.


Babičová dúfa, že pokles návštevnosti by sa mohol zastaviť. Počas tejto sezóny totiž na hrade pribudnú dve nové expozície a sprístupnenie odkrytých základov predrománskej rotundy na hornom hrade, pochádzajúcej pravdepodobne z 9. storočia.


Michal Piško


Zdroj: Denník SME, 6. 6. 2006


 


Z internetovej diskusie k článku:


No to nebude famami, ale kvalitou… Ked si zoberiem, ze mam rad hrady a za 80 Sk na TN hrade dostanem vacsinou ubohy vyklad, pozriem zbierky co sa par rokov nemenili, tak si to radsej rozmyslim a dam tych 80 Sk niekde nadsencom co zachranuju zrucaninu alebo si dam 3 piva. Na hrade by si mali uvedomit, ze je tu uz kapitalizmus a treba troska PR aktivity rozvinut.


Peter Martinisko

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Návštevnosť Trenčianskeho hradu klesá

    2075 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-09-13 20:13:34 To že komunizmus skončil si nevšimli ani v Múzeu Betliar roky z ich strany žiadna aktivita pritom je hrad Krásna Hôrka a kaštieľ Betliar nádhera.V Maďarsku pri hociktorej zrúcanine hradu robia každý týždeň nejakú akciu snažia a návštevník to aj ocení. Nielen zhrabnúť stovku za vstupenku a stovku za parkovisko.

Comments are closed.