Trenčiansky hrad opäť s rekordnou návštevnosťou

Obrázok k článku

Trenčiansky hrad navštívilo v minulom roku rekordných 122-tisíc návštevníkov, čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku o takmer 12-tisíc turistov. Najviac ich prešlo hradnými bránami tradične v letných mesiacoch. Rekordným mesiacom bol august, keď si vstupenku kúpilo až 25 400 ľudí. Agentúru SITA o tom informovala Barbora Jánošková z kancelárie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

Trenčiansky hrad, ktorého správcom je Trenčianske múzeum v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), prekročil hranicu 100-tisíc návštevníkov prvýkrát v roku 2014. Historická dominanta Trenčína je každým rokom turisticky atraktívnejšia a priťahuje z roka na rok viac ľudí. Rekordnú návštevnosť odráža aj vybrané vstupné vo výške približne 403-tisíc eur, čo je o 61-tisíc viac ako rok predtým. V štatistikách návštevnosti nie je ešte zarátaný minuloročný december.


Trenčianske múzeum je okrem hradu správcom aj ďalších šiestich objektov, ktoré si pozrelo takmer 140-tisíc ľudí. Je to o šesťtisíc viac ako v roku 2015. Druhým najnavštevovanejším po Trenčianskom hrade bol Katov dom, za ním nasledoval rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci. Ďalšími objektmi v správe múzea sú Župný dom a Karner sv. Michala v Trenčíne, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, Draškovičov kaštieľ v Čachticiach a Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou.


Trenčiansky hrad čaká v tomto roku rekonštrukcia Hodinovej veže. Celý projekt rekonštrukcie bude spolufinancovaný v rámci programu Obnovme si svoj dom, ktorý vyhlásilo Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Trenčianske múzeum v Trenčíne ako správca Trenčianskeho hradu sa v tomto roku tiež dočká čiastočnej úpravy administratívnej budovy, tzv. skleníka.


Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Ešte v polovici päťdesiatych rokov 20. storočia sa nad mestom týčil ako zrúcanina.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články