Náučný chodník na Molpíre zrekonštruujú

28. septembra 2008 – Náučný chodník na Molpíre, hradisku zo staršej doby železnej, v Smoleniciach v okrese Trnava chce obec zrekonštruovať. Turistická atrakcia je zanedbaná, tabule zničili vandali.

Ako informoval starosta obce Peter Zárecký, s prípravnými prácami sa má začať ešte pred Vianocami. Prvým krokom budú čistiace práce, ktoré zabezpečia študenti archeológie z univerzít v Trnave a Nitre. Tí sa v súčasnosti podieľajú na archeologickom výskume pod vedením Susanne Stegmann-Rajtárovej v lokalite hradiska. S archeológmi bude obec spolupracovať aj pri tvorbe textov na tabule. Súčasťou obnovy bude očistenie od krovín, čím sa zabezpečí rozšírenie chodníka z jedného na približne tri metre. Zárecký odhadol náklady na rekonštrukciu na 100- až 150-tisíc korún (3 319 až 4 979 €).


Okrem náučného chodníka venovaného hradisku sa na Molpíre nachádzajú aj tabule o faune a flóre Malých Karpát a Smolenickom krase. Bezprostredne s hradiskom susedí národná prírodná rezervácia Dolina Hlboče. Archeologický výskum na Molpíre preukázal, že to bolo významné hradisko v Malých Karpatoch, intenzívne osídlené vo viacerých obdobiach praveku. Dodnes sa tu zachovali zvyšky opevnenia či cisterna na vodu z 8. až 7. storočia pred naším letopočtom. V staršej dobe železnej stál Molpír na križovatke obchodných ciest a plnil funkciu centrálneho hradiska s rozvinutým hospodárskym a náboženským životom. Vznikol na strategicky veľmi výhodnom mieste, kadiaľ viedla obchodná cesta spájajúca juhovýchodnú a severnú Európu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články