Na letnej škole archeológie budú zaúčať i študentov z Harvardu

Ilustračné foto, autor: Peter Horanský

Na slovenskej letnej škole archeológie sa budú zaúčať aj študenti z americkej univerzity Harvard. Letná škola potrvá celý august. Jej hlavné sídlo bude v Nitre, študenti však budú tráviť väčšinu času v teréne na výskumoch včasnostredovekých hradísk. Desať až 15 nádejných archeológov z Nemecka, Bulharska, Čiech, USA a Slovenska sa bude zaúčať pod taktovkou slovenských odborníkov napríklad na náleziskách v Majcichove či v Bíni. „Mali sme už aj predtým dvoch študentov z Harvardu, teraz sa znova ohlásili. Výsledkom spolupráce je, že jeden harvardský študent bude čiastočne robiť doktorandské štúdium u nás na Archeologickom ústave v Nitre,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ ústavu Matej Ruttkay.

Letná škola je zameraná aj na prírodovedecké metódy, ktoré sa využívajú v archeológii. Študenti sa preto budú učiť napríklad odborne odoberať vzorky, z ktorých sa dá rôznymi metódami určiť množstvo informácií o živote v danej lokalite v minulosti. V Bíni sa našlo jedno z najmohutnejších opevnení v Európe, tvoria ho tri valy s priekopami. „Predbežne vieme, že je zhruba z 10. storočia, ale veľmi nutne by sme ho potrebovali presnejšie datovať, pretože historické udalosti v 10. storočí boli veľmi turbulentné a pri datovaní je dôležitý každý rok,“ povedal Ruttkay. Pomáhať pri tom budú aj študenti letnej školy.

Druhá slovenská letná škola archeológie bude zameraná na výskum stredovekého Pustého hradu pri Zvolene. Finančne ju podporil Vyšehradský fond a zúčastnia sa na nej študenti archeológie z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska. V posledných rokoch sa výskum na Pustom hrade sústreďuje na tzv. Dolný hrad. „Podarilo sa nám objaviť jednu obytnú vežu z 13. storočia, ktorá mala vtedy pôdorys 20 krát 20 metrov a výšku päť poschodí, čo je aj na dnešnú dobu mohutná stavba a v 13. storočí to bolo niečo nepredstaviteľné,“ povedal Ruttkay.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Opevnené mesto budú skúmať aj nemeckí archeológovia

Opevnené mesto zo staršej doby bronzovej pri Vrábľoch bližšie preskúmajú archeológovia zo Slovenska a Nemecka. Osada je unikátna svojou vyspelou ulicovou zástavbou. Takmer celý medzinárodný projekt bude financovať nemecká strana. Jeho výsledky majú byť prínosom nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Posunúť má ďalej poznatky o fungovaní spoločnosti v dobe bronzovej.

Odpovede

  1. skvela sprava, predpokladam,

    skvela sprava, predpokladam, ze jednym z ucitelov bude aj Beljak a to je dobra sprava :-) … neviete kto a kedy bude v Bini? 

Comments are closed.