Na čom sedela Európa

Ilustračné foto

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pre svojich návštevníkov počas letnej turistickej sezóny výstavu vývoja stoličky pod názvom Na čom sedela Európa. Návštevníci ju môžu vidieť vzápadnom krídle Bojnického zámku v dňoch od 20. júla do 30. septembra denne od 9:00 do 17:00.

„Výstava predstaví vývoj snáď najdôležitejšieho kusu nábytku – stoličky, tak ako ním prešla v priebehu storočí. Ľudia si v podstate neuvedomujú, aký je to dôležitý kus nábytku a možno začnú oňom rozmýšľať, až keď dlho sedia na nie práve pohodlnej stoličke, ktorej výrobcovia a najmä dizajnéri zabudli na hlavnú mierku, na človeka,“ uviedla Lucia Sokolová z oddelenia marketingu Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice. Maxim Gorkij kedysi napísal: Treba si vážiť ľudský zadok, aby sme vyrobili dobrú stoličku. Výstava tak ukáže, ako sa s tým vysporiadali starí majstri v minulosti. „Návštevníci pri prehliadke expozície často prejdú okolo stoličiek tak, že ich jednotlivo nevnímajú. Nemajú možnosť bližšie sa zoznámiť s históriou tak potrebného a dôležitého kusa nábytku, akým stolička vždy bola. Preto im túto možnosť ponúka naša výstava,“ dodala Sokolová.

Okrem stoličiek zo zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice vystavia aj stoličky zo zbierkových fondov ďalších slovenských múzeí, patriacich pod Slovenské národné múzeum.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.