Desaťročné dobrodružstvo reštaurovania na Bojnickom zámku

Prácu reštaurátorov a konzervátorov Múzea Bojnice za posledných desať rokov dokumentuje výstava Dobrodružstvo reštaurovania, ktorú 10. júla 2009 sprístupnili v západnom krídle Bojnického zámku. Do konca septembra si tam môžu návštevníci pozrieť práce Gabriely Pösovej, Jaroslava Solárika, Radovana Oboňu a Štefana Gazdíka.

Múzeum chce aj laickej verejnosti priblížiť náročný proces reštaurovania, a preto okrem zreštaurovaných zbierkových predmetov a sprievodnej reštaurátorskej dokumentácie uvidia návštevníci na výstave aj reštaurátorov priamo pri práci. Prehliadka ponúka unikátnu možnosť nazrieť priamo do “reštaurátorskej kuchyne” – do ateliérov reštaurovania maľby, sochy a nábytku. Na vlastné oči uvidia špeciálne výtvarné postupy pri reštaurovaní, ako sa robí prieskum, sondy, čistenie, tmelenie, upevňovanie polychrómie, upevňovanie maliarskych vrstiev, upevňovanie dyhy, retuš či záverečná úprava.


Agentúru SITA informovala Petra Gordíková z oddelenia marketingu a služieb SNM-Múzea Bojnice.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umenie reštaurovania v Galérii Medium

Priblížiť a popularizovať reštaurátorskú tvorbu a zároveň predstaviť niektoré z projektov Katedry reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave chce od štvrtka výstava Reštaurovanie/ veda/ umenie made in VŠVU v bratislavskej Galérii Medium. Diela, ktoré kurátorsky zostavil Ivan Pilný, ponúknu v sídle galérie na Hviezdoslavovom námestí 18 možnosť nahliadnuť do zákulisia reštaurovania. Návštevníci spoznajú procesy a postupy, ktoré ostávajú verejnosti zväčša skryté a nepoznané.

Výstava Umenie reštaurovania o ochrane kultúrneho dedičstva

Výsledky členov Komory reštaurovania priblíži takmer 80 obnovených diel: BRATISLAVA 3. marca 2000 (SITA) – Výstavu prác slovenských reštaurátorov Umenie reštaurovania (Reštaurátorská tvorba 2) slávnostne otvorí v utorok o 17:00 Galéria mesta Bratislavy (GMB) v Mirbachovom paláci. Na vernisáži sa zúčastní sochár Bedrich Hoffstädter a predseda Komory reštaurátorov Ivan Rusina.