Múzeum v Manchestri zakrylo ”nahé” múmie

Múzeum v severozápadnom anglickom meste Manchester sa v stredu 21. mája 2008 rozhodlo reagovať na sťažnosti návštevníkov a zakrylo poburujúce exponáty – “nahé” egyptské múmie. V sťažnostiach sa najčastejšie uvádzalo, že s vystavenými artefaktmi sa nezaobchádza dôstojne a s rešpektom. Múmie preto zostávajú prikryté, kým vedenie múzea nezvolí dôstojnejší spôsob ako vystaviť ľudské pozostatky. “Reagujeme na sťažnosti, ktoré sme dostali od našich návštevníkov na neprikryté múmie,” uviedol riaditeľ Piotr Bienkowski.

S týmto krokom múzea nesúhlasia niektorí egyptológovia, označujúc tento akt “krokom späť a dezinformáciou”. Manchesterské múzeum je domovom jednej z najväčších zbierok artefaktov starovekého Egypta. Ide približne o 20 000 predmetov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odkiaľ pochádzalo zlato starovekého Egypta

Civilizácia starovekého Egypta neustále podnecuje ľudskú predstavivosť. Väčšine z nás sa pri vyslovení mena tejto krajiny zázrakov vynorí pred očami zem prastarej kultúry, rieka Níl, pyramídy, podivuhodné náboženstvo a zlaté poklady. Každý si okamžite spomenie na zlaté klenoty nepredstaviteľnej ceny, ktoré sa našli v hrobke bezvýznamného panovníka Tutanchamona a pokúša sa predstaviť si nesmierne bohatstvá, ktoré museli ukrývať hrobky veľkých kráľov: Ramesse II., Amenhotepa III., Thutmose I. a IV., či Setiho I…
V staroveku sa Egypt považoval za krajinu zlata. Zachoval sa list, ktorý okolo roku 1400 pr. Kr. napísal mitanský panovník Tuštattu egyptskému kráľovi Thutmose IV.: „Pošli mi rýchlo mnoho zlata, aby som mohol realizovať svoje zámery, pretože zlato je v tvojej zemi ako prach.“ Zlato bolo v starom Egypte naozaj extrémne hojné, napriek tomu však bolo podľa niektorých egyptológov vyhradené len pre nobilitu.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Výstava tisícročia – „Stred Európy okolo roku 1000“

16. 07. 2002, Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
27. výstava Rady Európy, Stred Európy okolo roku 1000
Termín konania výstavy: 21. 7. 2002 – 20. 10. 2002
Miesto: Bratislavský hrad, 2. poschodie hradného paláca
Česko-maďarsko-nemecko-poľsko-slovenský výstavný projekt