Tím archeológov objavil pomaľované rakvy

Tímu egyptských archeológov sa podarilo odhaliť viacero pomaľovaných drevených rakiev z čias starovekého Egypta. História niektorých z nich siaha až do 13. storočia pred naším letopočtom, keď bol pri moci faraón Ramesse II. “Ide o rakvy z obdobia panovania osemnástej a devätnástej dynastie,” uviedol vo štvrtok riaditeľ Najvyššej egyptskej rady pre staroveké pamiatky Zahi Hawass. V hrobkách objavil archeologický tím z káhirskej univerzity množstvo ďalších predmetov vrátane sôch.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.

Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.

Vedcom sa podarilo vyskúmať, kedy žili faraóni

Vedcom sa po prvý raz podarilo presnejšie datovať dynastie starovekého Egypta. Vyplynulo to z výskumu zvyškov rastlín rádiokarbónovou metódou, ktorá dokáže určiť vek organického materiálu. Medzinárodná skupina vedená profesorom Christopherom Ramseym z Oxfordu skúmala košíky, textílie, zvyšky rastlín a ovocia, ktoré získali z múzeí v Spojených štátoch amerických a Európe. “Po prvý raz sa rádiokarbónové datovanie stalo dostatočne presným na to, aby nám ukázalo presné údaje z histórie starovekého Egypta,” uviedol Ramsey.

Možno sa podarilo nájsť hrobku Kleopatry a Marca Antonia

V ruinách starovekého egyptského chrámu sa podarilo objaviť masívnu bezhlavú sochu gréckeho kráľa, ktorá podľa vedúcich vykopávok naznačuje, že môže ísť o miesto posledného odpočinku Marca Antonia a Kleopatry. Posledných päť rokov skúmali archeológovia okolie chrámu Taposiris Magna, asi 45 kilometrov západne od prístavného mesta Alexandria, v nádeji, že sa im podarí objaviť hroby spomínanej dvojice.