Mojmírovce si pripomenuli významného rodáka grófa Grasalkoviča

Socha Antona Grasalkoviča, areál kaštieľa v Mojmírovciach

Mojmírovcami pri Nitre vo štvrtok 15. septembra  prešiel historický sprievod s Máriou Teréziou, grófmi Grasalkovičom a Huňadym. Niekoľko stoviek ľudí privítalo cisárovnú na nádvorí Kaštieľa Mojmírovce. Panovníčka sa prihovorila poddaným, pozrela si barokové tance a vypočula hudbu. Cieľom barokového dňa Mária Terézia v Mojmírovciach bolo pripomenúť historickú osobnosť radcu cisárovnej Antona Grasalkoviča, rodáka z obce. V rámci podujatia odhalili v areáli kaštieľa drevenú sochu, ktorá ho zobrazuje v životnej veľkosti. „Grasalkovič urobil veľmi veľa preto, aby uhorský snem prijal Máriu Teréziu za uhorskú kráľovnú. Ona na to naozaj nikdy nezabudla, odvďačila sa mu za to dvorskými funkciami a majetkami,“ povedal pre agentúru SITA Daniel Balko, šéf regionálneho združenia Váh-Dunaj-Ipeľ, ktoré akciu zorganizovalo.

Grasalkovič dal postaviť množstvo stavieb v rámci celej monarchie, najznámejšie sú Grasalkovičov palác v Bratislave a zámok v maďarskom Gödölö, ktorý si obľúbila aj cisárovná Sissi. Gróf je pochovaný v Csömöri v Maďarsku, ktoré je družobným mestom Mojmíroviec. „Na dnešnú akciu prišla návšteva z Csömöra aj z Gödölö, chceme využívať cezhraničnú spoluprácu aj na poznávací turistický ruch, ktorý by využíval spoločné osobnosti,“ dodal Balko. Mária Terézia zavítala do Mojmíroviec v presnej kópii svojho korunovačného odevu. Spolu s ďalšími historickými kostýmami ho ušila Beáta Nitrianska z Mojmíroviec, ktorá sa dobovej móde venuje dlhodobo. Neskôr ich vystavia v zámku v Gödölö a svoje stále miesto nájdu v expozícii mojmírovského kaštieľa.

Súčasťou programu bola historická hudba pri dobovej krčme, prednášky na témy Život v barokovej záhrade a Baroková móda či vojenský tábor mušketierov s dobovými zbraňami. Návštevníci mohli ochutnať dobové jedlá a nápoje, pozrieť si historické remeslá alebo zahrať si rytierske hry. Mojmírovce si dnes zároveň pripomenuli 855. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Akcia nadviazala na minuloročné podujatie Turci v Mojmírovciach. „Chceli by sme sa postupne posúvať dobou tak, aby sme si v roku 2014 pripomenuli 200. výročie prvých konských pretekov v Uhorsku,“ povedal Balko. Preteky viedli v roku 1814 v rámci chotára mestečka Urmín (dnešné Mojmírovce) zhruba na trase Poľný Kesov – Veľká Dolina. Iniciovali ich Huňadyovci, ktorí postavili kaštieľ v Mojmírovciach. Budúci rok sa slávnosti budú venovať obdobiu cisára Jozefa II.

Správa agentúry SITA doplnená o informácie z výstavy historických kostýmov v kaštieli Mojmírovce, ktorá potrvá do 30. septembra 2011.

Kópia odevu Antona Grasalkoviča s replikou rádovej Reťaze Rádu sv. Štefana

Dobový odev Antona Grasalkoviča s replikou rádovej Reťaze Rádu sv. Štefana

Odev Antona Grasalkoviča je dobovým odevom člena Civilného vysokého rádu sv. Štrefana, ktorý založila Mária Terézia v roku 1746. Na ušitie odevu bol použitý zelený zamat, kožušiny, zlaté nite a červená podšívka. Pri jeho výrobe bola využitá kombinovaná technika aplikácie a výšivky.

Kópia korunovačného odevu Márie Terézie, dobového šľachtického odevu a replika korunovačných klenotov

Replika korunovačného odevu Márie Terézie a dobového šľachtického odevu

Korunovačný odev Márie Terézie bol ušitý podľa portrétu Márie Terézie z roku 1942, ktorého autoromje Daniel Schmidely. Šaty reprezentujú dobovú módu uhorských vyšších vrstiev. Na ušitie odevu bolo použitých jedenásť metrov ručne tkaného hodvábu dovezeného z Indie. Portrét baróna Huňadyho sa nezachoval, odev bol ušitý podľa predlohy odevu dobového sľachtica, z obdobia jeho života. Odev je typickou ukážkou uhorskej pánskej módy, ktorá je charakteristická bohatým zdobením.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Do Mojmíroviec zavíta turecká armáda, fakíri a tanečnice

Mojmírovce pri Nitre sa v sobotu 11. septembra 2010 presunú o 400 rokov v čase späť do doby, keď patrili pod správu Osmanskej ríše. Zavíta sem turecká armáda v plnej zbroji, paša, janičiari, fakíri, tanečnice a doboví jazdci – okrem Turkov aj kozáci, poľskí a habsburskí rytieri. V tureckom šiatri sa budú podávať turecké špeciality, ktoré zabezpečí turecká ambasáda. Súčasťou budú aj tri prednášky venované 150-ročnému obdobiu tureckého susedstva, osmanskej armáde a zbroji a tiež súčasnému Turecku a jeho pamätihodnostiam. Chýbať nebude jarmok s remeselníkmi a historická hudba. Podujatie Turci v Mojmírovciach organizuje regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ, obec Mojmírovce a Turecké veľvyslanectvo na Slovensku. Združenie tu zároveň slávnostne odhalí informačnú tabulu, ktorá je súčasťou náučnej cyklotrasy po pamiatkach Nitrianskeho kraja a severného Maďarska.