MARTIN: Skanzen v nedeľu pozýva na Vianoce na dedine

Obrázok k článku

Vianočné zvyky našich predkov možno už tradične spoznať vďaka programom Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea slovenskej dediny v Martine. Skanzen v Martine, Jahodníckych hájoch v nedeľu 13. decembra od 10:00 do 16:00 pozýva na program Vianoce na dedine. Najväčšie múzeum v prírode na Slovensku navodí návštevníkom zimnú atmosféru s pomocou speváckej folklórnej skupiny Orava z Dolného Kubína v programe s názvom Priadky. Skupina vystúpi o 10:30, 12:30 a 14:30. Ďalší účinkujúci, folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc ukáže, ako sa koledovalo na dedine v okolí Nitry v programe Vianoce v Ujlaku (dnešná obec Veľké Zálužie), informuje o tom SNM v Martine na webe múzea, http://www.snm.sk/?slovenske-narodne-muzeum-v-martine-uvodna-stranka.

 

Na deti od 10:00 do 16:00 čaká Mikuláš so svojou družinou. Pre dobré deti má už nachystaný kôš so sladkými dobrotami, ale niečo sa nájde aj pre nezbedníkov. Keďže sa podujatie uskutoční 13. decembra, teda na Luciu, vianočné zvyky doplnia i zvyky spojené s týmto menom. Všetci si môžu počas dňa vyskúšať ondrejské veštenie a zlé sily odoženú v bielom zahalené Lucie.

 

Blížiace sa Vianoce nie sú iba o zvykoch, ale aj o sladkostiach. Nezabudnú na to ani v Múzeu slovenskej dediny a ponúknu čerstvé oblátky a ukážky zdobenia medovníkov i ochutnávky tradičných vianočných jedál. V tvorivej dielni si zas každý záujemca vyrobí vlastnú ozdobu na stromček. V rámci programu sa o 13:30 uskutoční rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.