Vianoce na dedine 2007

V nedeľu 9. decembra 2007 sa v Múzeu slovenskej dediny, v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční posledné tohoročné programové podujatie Národopisného roka „Vianoce na dedine“.V programe od 10.00 do 16.00 sa predstavia folklórne súbory TURIEC a terchovská muzika Hanuliakovci z Martina a FS Vtáčnik z Prievidze s pásmom kolied, betlehemských hier a ondrejských zvykov

V priebehu dňa si budete môcť vyskúšať aj „ondrejské“ praktiky a čary ľúbostnej mágie, uvidíte Lucie vymetajúce domy od zlých síl. Predvianočnú atmosféru navodia aj Mikuláš s anjelom a čertom, ktorí odmenia šikovných detských návštevníkov sladkou odmenou za peknú pesničku či básničku. V skanzenovej čajovni ochutnáte bylinkové čaje a iné dobroty, pozriete si aj spôsob pečenia vianočných oblátok na otvorenom ohnisku.

Ľudovo-umeleckí výrobcovia predstavia svoje výrobky a šikovnosť pri predaji a výrobe rôznych remeselných výrobkov z tradičných materiálov. Pre deti je pripravená tvorivá dielňa v škole z Petrovíc, kde si môžu vyskúšať svoju šikovnosť pri tvorbe vianočných ozdôb zo slamy, orechov i papiera. O 13.30 hod. sa bude konať r.k.sv. omša v kostole z Rudna.

Informácie: PhDr. Anna Kiripolská,
tel/ fax: 043/ 413 26 86, tel:043/ 430 24 28
snm-msd@gmail.com
www.snm-em.sk, www.snm.sk

Martin, 27.11.2007
Ďurdíková Jaroslava

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veľká noc na dedine

V nedeľu, 20. marca 2005 sa v Múzeu slovenskej dediny Jahodnícke háje, v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční podujatie „Veľká noc na dedine“.

SNM-EM: Vianoce na dedine

7. decembra 2003 sa bude v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu slovenskej dediny konať akcia: Vianoce na dedine – ukážky predvianočných a vianočných zvykov a obchôdzok, ukážky výroby tradičných vianočných ozdôb, pečenia oblátok, zdobenia medovníkov.

Martin > Michalský jarmok

V nedeľu 2.októbra sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine –Jahodníckych hájoch uskutoční ďalšie z cyklu XV.národopisného roka – tradičný Michalský jarmok. Predstavia sa na ňom viacerí ľudoví remeselníci a výrobcovia najmä z oblasti severozápadného Slovenska s ukážkami tradičných remesiel a výrob.

SNM-MT: Človek a príroda

V nedeľu, 4. septembra 2005 sa v Múzeu slovenskej dediny Jahodnícke háje,
v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční prvýkrát podujatie „Človek a príroda“.